Zakaz mentoli – problem połowy palaczy

[REKLAMA]

W 2014 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę tytoniową, zgodnie z którą 20 maja 2020 roku w życie wszedł zakaz mentoli. Koniec z papierosami klikanymi i przyjemnym posmakiem stanowi problem dla połowy palaczy, którzy sięgali właśnie po tego rodzaju tytoń. Czy mogą oni znaleźć dla siebie alternatywy, czy może lepiej zerwać z niezdrowym nałogiem?

Zakaz mentoli a dostępne alternatywy

Wycofanie papierosów mentolowych dla większości naszego społeczeństwa nie stanowi problemu. Jednak należy pamiętać, że w Polsce jest aż 9 milionów palaczy, z czego 4-4,5 miliona to miłośnicy wersji smakowych. Dlatego też stanowi to dla nich pewien problem i stawia przed trudną decyzją – przerzucić się na zwykły tytoń, a może całkowicie rzucić palenie?

Na szczęście otrzymują oni też alternatywy dla papierosów z klikiem. Pierwszą z nich są podgrzewacze tytoniu, które – według wielu specjalistów – są najzdrowsze. Zgodnie z wynikami raportu, przedstawionymi w 2018 roku w czasopiśmie „British Medical Journal Tobacco Control”, zawierają one o wiele mniej szkodliwych substancji – w najnowszej generacji urządzeniach nawet o 90-95%. Co więcej, nie wydzielają dymu, dlatego też są nieszkodliwe dla otoczenia palacza.

Drugą alternatywą są powszechnie znane papierosy elektroniczne, które również nie zawierają tak wielu substancji smolistych, pomimo wydzielania dymu. W jednym i drugim przypadku możesz cieszyć się smakiem mentolu i zaspokoić głód nikotynowy.

Czy dyrektywa to dobry pomysł?

Choć podgrzewacze tytoniu czy urządzenia elektroniczne mogą zastąpić papierosy mentolowe, warto zastanowić się nad całkowitym zerwaniem z nałogiem. Tym bardziej, że zakaz mentoli jest do tego doskonałym powodem – zwłaszcza, jeżeli dowiemy się, jakie cele przyświecały europarlamentarzystom. Przede wszystkim – zależało im na tym, aby ograniczyć liczbę osób uzależnionych, ponieważ rokrocznie z powodu palenia tytoniu w krajach Unii Europejskiej umiera ponad 600 tysięcy osób, a nawet 13 milionów zmaga się z rozmaitymi chorobami. Do największych zagrożeń zaliczamy choroby płuc, układu sercowo-naczyniowego i oczywiście nowotwory – w tym te złośliwe.

Dlatego też wydaje się, że wycofanie mentoli to przemyślany pomysł, tym bardziej, że ze względu na maskowanie prawdziwego smaku i aromatu tytoniu były one bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Można spodziewać się spadku ilości palaczy, również w naszym kraju, choć oczywiście w celu potwierdzenia tej tezy najlepiej poczekać na oficjalne statystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *