Nowoczesny nagrobek czy raczej tradycyjny?

[REKLAMA]

Niektórzy z pewnością się zdziwią, ale w nagrobkowej, małej architekturze można zaobserwować trendy podobne do tych w innych dziedzinach. To swego rodzaju moda, która zmienia się co kilka lat i wiele osób podąża jej śladem, chcąc jak najlepiej pielęgnować pamięć o zmarłych, bliskich osobach. Każdy, kto ma przed sobą zadanie wybrania nagrobka, stoi przed wieloma dylematami, więc podjęcie decyzji nie jest proste. Czy wybierając pomnik postawić na tradycję, czy podążyć za aktualną modą?

Zanim jednak przystąpi się do wyboru pomnika, warto skontaktować się z zarządem cmentarza, bo w wielu przypadkach określone są parametry pomników i trzeba respektować te wymogi.

Znając te dane, można zacząć zastanawiać się nad materiałem, z jakiego nagrobek powinien być wykonany. Należy przemyśleć także, czy pomnik powinien być utrzymany w tradycyjnym, czy w nowoczesnym stylu.

Na jaki materiał się zdecydować?

Jeszcze nie tak dawno na cmentarzach królowało lastryko, czyli materiał budowlany powstający z połączenia wody, cementu i grysu oraz barwnika. Do dziś stosuje się różne rodzaje grysu począwszy od bazaltu i granitu, a skończywszy na marmurze.

Z tego formowane są płyty, które mogą być polerowane i szlifowane. Używa się ich zarówno do budowy nagrobków, ale też z lastryko można formować posadzki, schody i parapety.

Lastryko to materiał stosunkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale utrzymanie go w idealnym stanie wymaga sporo pracy. Jego zaletą natomiast jest niska cena.

Znacznie bardziej efektowne są granity i marmury. Niepowtarzalne płyty, na ogół doskonale wypolerowane, robią naprawdę niezwykłe wrażenie. Granitowe i marmurowe płyty są niepowtarzalne, dlatego zamawiając pomnik, trzeba od razu pomyśleć o wszystkich jego elementach, bo jeśli za jakiś czas, ktoś zapragnie na płycie nagrobnej umieścić wazon, to bardzo trudno będzie dobrać zarówno odcień, jak i deseń.

Granit jest nieco tańszy od marmuru, ale oba materiały są zdecydowanie droższe niż lastryko. Obydwa bardzo łatwo utrzymać w doskonałym stanie, a czyszczenie ich nie sprawia żadnych trudności.

Tradycyjny czy nowoczesny projekt?

Do tradycyjnych form nagrobków przywykliśmy i są one po prostu oczywiste. Na ogół mają prostokątny kształt z pionową płytą, na której umieszcza się informacje na temat pochowanej osoby, czasem też epitafium, które ma upamiętnić zmarłego.

Pomniki te często są zdobione elementami takimi, jak anioły, serca, wieczne pióra czy inne formy, które mają kojarzyć się z nieżyjącym bliskim. Ten typ pomników nadal dominuje, ale – szczególnie na dużych cmentarzach – można już spotkać coraz więcej nowoczesnych brył, które zaczynają wypierać tradycję.

Nowoczesne nagrobki doskonale wpisują się w styl minimalistyczny, tak popularny obecnie w różnych dziedzinach życia. Stąd też na mogiłach coraz częściej umieszcza się po prostu dużą płytę, często pod niewielkim kątem i to na niej bezpośrednio umieszcza się informacje o zmarłym i epitafium.

Zdarza się także coraz częściej, że mogiły zorganizowane są na sposób, który przypomina amerykańskie cmentarze. Na grobie umieszcza się tylko pionową płytę, którą otacza po prostu trawa.

Wybierając nagrobek, warto przypomnieć sobie, jaki gust miała zmarła osoba i zdecydować się na pomnik, który właśnie jej mógłby się podobać. Dobry zakład kamieniarski, taki jak ten na stronie www.szczerba-granit.pl i profesjonaliści tam zatrudnieni, z pewnością doradzą optymalne rozwiązanie. Pamiętać należy, że pomnik powinien przetrwać wiele lat, więc być może właściwe jest jakieś uniwersalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *