Własna działalność gospodarcza jednych może po prostu przerażać ilością formalności, które trzeba załatwić w związku z jej rejestracją, a także tych, które wiążą się z jej późniejszym prowadzeniem. Z kolei dla innych może wręcz być wybawieniem, okazją do zmiany swojego życia i sytuacji finansowej, a nawet ucieczką z męczącej lub stresującej pracy. Oczywiście to tylko kilka powodów, dla których nasi rodacy podejmują decyzje o założeniu własnej działalności. W związku z tym, że Polacy jako kierunek swojej emigracji ekonomicznej bardzo chętnie wybierają naszych zachodnich sąsiadów nie można się dziwić, że to właśnie tam prowadzą swoje interesy i to z bardzo dobrym skutkiem. Jak zarejestrować firmę w Niemczech?
WŁASNA FIRMA – WYBÓR FORMY DZIAŁALNOŚCI
Jeśli mamy ciekawy pomysł na biznes warto zastanowić się nad wcieleniem go w życie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie musi to wcale być coś innowacyjnego. Czasami wystarczy znaleźć niszowy rynek zbytu na oferowane towary lub usługi, a biznes dosłownie sam będzie się kręcił.
Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią formę działalności. Polacy mieszkający w Niemczech najczęściej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, którą z czasem przekształcają w dowolny rodzaj spółki. Zgodnie z niemieckim prawem istnieją następujące rodzaje spółek:
- spółka jawna,
- spółka akcyjna,
- spółka komandytowa,
- spółka komandytowo-akcyjna,
- spółka cywilna,
- spółka partnerska,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.).
Z każdym z wymienionych rodzajów spółek wiążą się nieco inne warunki, które trzeba spełnić, by móc taką firmę zarejestrować. Niemiecki ustawodawca wymaga innego wkładu własnego w zależności od tego, na jaki rodzaj spółki się zdecydujemy – może być to zarówno 1 euro, ale równie dobrze kwota ta może być znacznie wyższa i wynosić np. 25 tys. euro. To także trzeba mieć na uwadze rozważając możliwość zarejestrowania własnej działalności po niemieckiej stronie Odry.
Dużo informacji na portalu: www.informator-niemcy.pl
JAK ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ W NIEMCZECH – DOKUMENTY
W związku z tym, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej mamy możliwość osiedlać się i prowadzić działalność gospodarczą w dowolnym kraju członkowskim. Formalności, których trzeba dopełnić w związku z zakładaniem własnej firmy w Niemczech są stosunkowo podobne do tych, których wymaga polskie prawo w analogicznej sytuacji.
Udając się do niemieckiego urzędu ds. gospodarki w celu zarejestrowania własnej działalności gospodarczej powinniśmy mieć ze sobą:
- dowód tożsamości – czyli po prostu dowód osobisty lub paszport;
- zaświadczenie o niekaralności;
- zaświadczenie o stażu w zawodzie lub zdobytym tytule mistrzowskim – w przypadku, gdy działalność naszej firmy ma mieć związek z rzemiosłem, handlem lub usługami. Jeśli nie posiadamy tytułu mistrzowskiego nasze udokumentowane doświadczenie
w zawodzie nie może być krótsze niż 6 lat. Zaświadczenie to musi wcześniej zostać przetłumaczone na język niemiecki; - zaświadczenie o zameldowaniu – najłatwiej zdobyć je wynajmując
dom lub mieszkanie. Jednak należy pamiętać, aby w umowie najmu znalazła
się adnotacja o tym, że będzie tam prowadzona działalność gospodarcza; - wypełniony odpowiedni formularz.
Na szczęście polscy przedsiębiorcy po niemieckiej stronie Odry nie są zostawieni sami sobie. Coraz więcej biur doradczych otwiera swoje placówki właśnie w Niemczech, by pomagać mieszkającym tam Polakom. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować firmę w Niemczech może skorzystać z oferowanej przez nie pomocy prawnej, księgowej, a nawet tej związanej z tłumaczeniem różnego rodzaju dokumentów.