Płyty z betonu architektonicznego – praktyczne i estetyczne

[REKLAMA]

Płyty z betonu architektonicznego szturmem zdobywają rynek wnętrzarski, choć nie tylko. Ich właściwości oraz estetyczny wygląd sprawiają, że wybierają je użytkownicy prywatni oraz klienci firmowi.

Mamy bowiem do czynienia z materiałem trwałym, doskonale radzącym sobie z warunkami atmosferycznymi, a przy tym oferującym mnogość zastosowań. Co warto wiedzieć o tym surowcu?

Skład, który decyduje o właściwościach

W betonie architektonicznym znajdujemy trzy podstawowe składniki: wodę, kruszywo i cement. Na tych samych bazuje beton konstrukcyjny, jednak różnica występuje w zastosowanym typie cementu. W betonie architektonicznym znajduje się bowiem cement hutniczy. To on w głównej mierze decyduje o sposobie produkcji oraz właściwościach tytułowych płyt.
W składzie płyt bazujących na betonie architektonicznym jest również miejsce na plastyfikatory i upłynniacze. Dzięki nim materiał staje się podatny na formowanie, elastyczny, co pozwala uzyskać określone kształty. Wizualnie powstają elementy, które sprawdzają się zarówno w zastosowaniach zewnętrznych, jak i wewnątrz obiektów.

Właściwości betonowych płyt

Płyty z betonu architektonicznego są bardzo trwałe. Przez lata eksploatacji, nawet intensywnej, nie tracą na swoich właściwościach oraz pożądanej estetyce. Są odporne na ścieranie, pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne.

Nie poddają się działaniu warunków zewnętrznych, w tym czynników atmosferycznych. Zachowują swoje walory funkcjonalne i estetyczne nawet narażone na nieustanne działanie niskich i wysokich temperatur, promieniowania UV, wilgoci, opadów, wiatru niosącego rozmaite zanieczyszczenia.

Płyty te wykazują trudnopalność. Można je wykorzystać nie tylko celem stworzenia przyjaznej i trwałej elewacji, ale i we wnętrzach, aby poza dekoracją zyskać na dodatkowym izolatorze termicznym i/lub dźwiękowym.

W każdej aranżacji

Do jakich wnętrz, wystrojów czy architektury zewnętrznej pasują płyty z betonu architektonicznego? Do każdej, bez wyjątku! Płyty te dostępne są w różnych kolorach, poza tym każdy element posiada unikalną strukturę. Dodatkowo użytkownik może zadecydować o tym, jak ma się prezentować płyta betonowa – czy będzie porowata, gładka, w naturalnej barwie, czy też może w nietypowym wybarwieniu.

Poza podstawową paletą kolorystyczną możliwe jest przygotowanie płyt w indywidualnie dobranej kolorystyce, co zwiększa możliwości aranżacyjne.

Beton architektoniczny pasuje do wnętrz industrialnych i modnych dziś loftów. Ciekawie się prezentuje zestawiony z innymi materiałami, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla niego miejsce wśród aranżacji klasycznych, nowoczesnych, vintage czy nawet retro. Szarości i naturalny surowiec to elementy, które wpisują się w charakter wystrojów skandynawskich. Obecność we wnętrzu metalu czy szklanych elementów sprawia zaś, że betonowi architektonicznemu warto dać szansę nawet w stylistyce glamour.

Ten sam beton architektoniczny zadowoli miłośników aranżacji, które tworzone są w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Mówimy bowiem o materiale wpisującym się w trendy eko, którym przyglądamy się coraz chętniej i znajdujemy dla nich miejsce w domowych wnętrzach, nawet tych skromnych i minimalistycznych.

Jak wybrać produkt odpowiedniej jakości?

Brak regulacji prawnych w zakresie definiowania betonu architektonicznego przyczynił się do powstawania licznych podróbek. Oryginał można jednak łatwo odróżnić, chociażby po jego cenie. Oryginalne produkty są droższe, jednak cenę rekompensują oferowane cechy, w tym trwałość, oraz możliwość uzyskania indywidualnych efektów aranżacyjnych.

Choć nieoryginalne płyty betonowe wizualnie do złudzenia przypominają oryginały, to ich trwałość i estetyka szybko przestają zadowalać. Trzeba się bowiem mierzyć z łatwo powstającymi uszkodzeniami oraz strukturą czy kolorystyką, które w krótkim czasie przestają się prezentować tak, jak w dniu zakupu i montażu.

Jak rozpoznać oryginał? Liczą się sposób produkcji, skład betonu architektonicznego oraz dostępność certyfikatów potwierdzających oryginalne pochodzenie, ze sprawdzonych źródeł. Na takie produkty można liczyć, wybierając ofertę marki Manufaktura SLABB.

Wśród rynkowych ofert firma wyróżnia się indywidualnym podejściem, realizacją nawet najbardziej nietypowych pomysłów, a przy tym tworzeniem elementów z betonu architektonicznego, których estetyka nie ma sobie równych. Nad każdym projektem pracuje zespół fachowców oraz artystów. Takie połączenie jest zaś gwarancją przygotowania płyt z betonu architektonicznego, które są bezkonkurencyjne pod każdym względem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *