Elektryczne ogrzewanie podłogowe

[REKLAMA]

Mnogość zalet ogrzewania podłogowego sprawia, że zdobywa ono w Polsce coraz więcej zwolenników. Coraz częściej również stosowane jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga ingerencji w dotychczasową instalację grzewczą. Jak działa? Jakie są jego wady i zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe stanowi alternatywę dla ogrzewania wodnego, które jest zasilane kotłem lub pompą ciepła. W tym przypadku w podłodze instaluje się specjalne przewody, maty lub folie grzewcze, które odpowiadają za przekazywanie przez posadzkę ciepła do pomieszczenia. Przepływający przez nie prąd elektryczny sprawia, że rozgrzewają się i oddają swoje ciepło.

Rozwój technologii sprawia, że elektryczne ogrzewanie podłogowe może stanowić jedyne źródło ciepła w domu lub pełnić rolę uzupełnienia dla istniejącej instalacji grzewczej. Regulacja temperatury jest możliwa dzięki wykorzystaniu czujników temperatury lub termostatów.

Zalety i wady elektrycznego ogrzewania podłogowego

Elektryczne ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet, do których należy m.in.:

  • wygoda i komfort użytkowania;
  • szybki i niski koszt wykonania instalacji, który nie wymaga konserwacji;
  • najmniejsze unoszenie kurzu w pomieszczeniu;
  • instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest niewidoczna;
  • możliwość zapobiegania znacznym spadkom temperatury w pomieszczeniu dzięki trybowi antyzamarzaniowemu ( temperatura nie może zejść poniżej 7°C);
  • łatwość sterowania ogrzewaniem;
  • nie wymaga wygospodarowywania miejsca na urządzenia grzewcze;
  • możliwość zastosowania do ogrzewania wyznaczonych powierzchni poza budynkiem, takich jak stromy podjazd, schody;
  • możliwość zastosowania na istniejących posadzkach;
  • brak obawy przed wyciekiem lub zamarznięciem instalacji.

Czy takie rozwiązanie posiada również wady? Zapewne tak, ponieważ jako minus można rozpatrywać duże koszty eksploatacyjne w postaci wysokich rachunków za prąd oraz dużą bezwładność cieplną, co oznacza, że musi upłynąć sporo czasu zanim podłoga się rozgrzeje.

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego warto zadbać o to, by było ono odpowiednio dobrane do specyfiki budynku/pomieszczeń oraz właściwie wykonane. Pomoże w tym firma Glimar, której oferta jest dostępna na ich stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *