Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do wnętrza?

Aranżując mieszkanie często zupełnie zapełniamy o tak istotnej kwestii, jaką jest oświetlenie. Sam wybór klosza czy też żyrandolu to przecież nie wszystko. Warto wcześniej przemyśleć, jaka ma być funkcja danego pomieszczenia i w jaki sposób możemy ją podkreślić wybierając chociażby określone rozmieszczenie lamp czy natężenie światła. Dlaczego odpowiednie oświetlenie ma tak duże znaczenie i co warto mieć na uwadze przy wyborze lamp do naszych pomieszczeń?

Dlaczego oświetlenie ma znaczenie?

Nie chodzi jedynie o to, aby w mieszkaniu zapewnić domownikom dostęp do sztucznego światła. Dobrze rozplanowane oświetlenie może zdziałać bardzo wiele. Jest to doskonały sposób na wydzielenie w pomieszczeniach specjalnych stref, np. do pracy i wypoczynku. Co więcej wybór rodzaju oświetlenia może przełożyć się na optyczne powiększenie bądź pomniejszenie pokoju. Ponadto światło skierowane na dzieła sztuki pozwoli je uwypuklić, podkreślając tym samym ich rolę dekoracyjną.

Wybór oświetlenia, a rodzaj pomieszczenia

To chyba oczywiste, że do sypialni wybierzemy nieco inne oświetlenie aniżeli do salonu. W czym przejawia się ta różnica? Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym odpoczywamy. Powinien więc tam panować odpowiedni nastrój, który uzyskać można poprzez słabsze i bardziej rozproszone światło. Dla osób, które sypialnię traktują wyłącznie jako pomieszczenie do wypoczynku, polecane są kinkiety zwężające się do góry. Jeśli jednak zdarza się nam także w niej czytać bądź pracować, to lepiej zdecydować się na kinkiet z wysięgnikiem lub lampkę nocną, która posiada możliwość regulacji. Ciekawym rozwiązaniem będą też stojące lampy tradycyjne w odcieniach złota i brązu.

Wybierając oświetlenie do salonu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać. W przypadku, gdy zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia, sięgnijmy po klosze transparentne. Równie doskonałym wyborem okażą się klosze z miedzi, zapewniające żarówce dodatkową powierzchnię odbicia, dzięki czemu światło znacznie lepiej wypełni pokój. Unikać należy za to abażurów w kolorze czerni. W większym salonie możemy za to zamontować dwie mniejsze lampy o średnicy ok. 40 centymetrów.

Do przedpokoju wybierać należy zaś mniejsze lampy, chociażby w postaci ściennych kinkietów. Nie zabierają miejsca, a zapewniają dobry poziom oświetlenia.

Lampy nowoczesne czy lampy klasyczne?

Tradycyjne wzornictwo powróciło do łask i coraz chętniej wykorzystuje się je w aranżacji wnętrz, wpisując się tym samym w stylistykę retro. Prym wiodą zwłaszcza lampy tradycyjne, które najczęściej są miedziane, a nawet pozłacane. Do jakich pomieszczeń będą odpowiednie? Idealnie pasują do stylu glamour, a nawet rustykalnego. Unikać należy ich jednak jeśli decydujemy się na stylistykę skandynawską. Tam o wiele bardziej sprawdzą się lampy nowoczesne utrzymane w pastelowej kolorystyce. Minimalizm wnętrz skandynawskich dobrze współgra także z prostą formą, a także połączeniem drewna i bieli.

Musimy jeszcze pamiętać, że równie duże znaczenie ma moc żarówki. Do pomieszczeń, w których pracujemy dobierać trzeba żarówki, które cechuje neutralna temperatura światła, czyli na poziomie 2700-3000 K. W sypialni zamontujemy już raczej żarówki o temperaturze światła 2500 K, ponieważ ta barwa wpływa na nas kojąco i zachęca do odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *