Jaki materiał opałowy wybrać?

[REKLAMA]

Wybór opału do pieca c.o. jest duży – węgiel, pelety, biomasa, słoma, a może ekogroszek. Każde paliwo stałe ma inną wartość energetyczną (opałową), jaka znacząco oddziałuje na parametry technologiczne pieca CO.

Całkowity wydatek otrzymania energii zależy zatem nie wyłącznie od wartości materiału, lecz i od jego wartości opałowej.

Jaki opał wybrać: węgiel, drewno, biomasa lub słoma?

Węgiel kamienny – ma dużą wartość opałową (16,7-29,3 MJ/kg) oraz jest w Polsce swobodnie dostępny, więc na dużą skalę stosuje się go do celów grzewczych – rocznie 13-18 mln ton. W Europie jest stopniowo zastępowany przez drzewo albo chemicznie przetworzone formy węgla – koks albo brykiety.

Drewno opałowe – tenże surowiec opałowy, jest bardziej ekologiczny od węgla, lecz trudniejsze do uzyskania. W kotłach ze zwykłej stali (niezależnie od rodzaju paleniska) winno się palić wyłącznie drzewo liściaste ze względu na niską zawartość związków żywicznych. Drzewo iglaste można bezpiecznie palić w kotłach zgazowujących zrobionych ze stali nierdzewnej (wysublimowanej). Wilgoć drzewa, więc pośrednio czas jego przechowywania, oddziałuje na wartość opałową. Największą wartość opałową ma drewno o wilgoci do 25%, więc sezonowane co najmniej rok. W Europie coraz częściej stosuje się do celów grzewczych pelety z prasowanych trocin. Gromadzi się je w profesjonalnych pojemnikach, skąd są podawane do kotła. Paliwo uzupełnia się okresowo, co jest niezwykle korzystne dla użytkownika.

Biomasa – to przeznaczona na powierzchni gleby substancja roślinna (resztki pożniwne, zielony nawóz, chwasty), jaka może być palona w sposób naturalnie bezpieczny (nie powoduje podniesienia ilości dwutlenku węgla w atmosferze) oraz skuteczny energetycznie. W kotłach niewielkiej mocy niejednokrotnie wykorzystywane są odpady drewniane albo węgiel drzewny.

Słoma – w Polsce w rolnictwie zużywa się zaledwie 60% słomy, powyżej 35% (blisko 7 mln ton rocznie) pozostaje na polach. Można spalać ją w kotłach c.o. Słoma ma niższą wartość opałową aniżeli węgiel (średnio 18,7 MJ/kg). Najbardziej racjonalne jest wypalanie sprasowanych bloków słomy o wymiarach 0,4 x 0,4 x 0,8 m oraz wartości 10-12 kg (tak nazywanych balotów). Słoma żółta (świeża) zawiera dużo wody oraz przez to ma niższą wartość opałową aniżeli słoma szara (składowana).

1 thoughts on “Jaki materiał opałowy wybrać?”

  1. Koszty ogrzewania budynku węglem kamiennym zależą przede wszystkim od typu oraz sprawności instalacji grzewczej i od klasy paliwa. Wybierając ogrzewanie węglowe, należy jednakże pamiętać, iż osiągnięcie ogromnej sprawności wytwarzania ciepła jest możliwe dopiero wówczas, kiedy wykorzystuje się odpowiedni rodzaj węgla dobrej klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *