Kotły do centralnego ogrzewania to urządzenia służące do spalania paliw stałych, dzięki którym możliwe jest ogrzanie mieszkania, domu lub lokalu. Dominującym w nich materiałem jest stal o dużej grubości, która zapewnia im długoletnie działanie bez awarii. Poszczególne kotły różnią się między sobą parametrami ich pracy, co często decyduje o ich zastosowaniu w konkretnym przypadku.
Rodzaje kotłów grzewczych i ich parametry
Przed zakupem kotła grzewczego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób jego zasilania. Do wyboru są tutaj 3 opcje: zasilanie drewnem i węglem kamiennym, ekogroszkiem lub miałem.
Oprócz tego ważna jest również maksymalna moc grzewcza. Wpływa ona na wydajność ogrzewania. Kotły grzewcze posiadają zwykle moc od 6 do 25 kW. W kotłach grzewczych spotyka się również różną liczbę półek, na których możliwe jest umieszczanie paliwa.
Najczęściej są to 2 półki, ale spotyka się także takie kotły, gdzie półek jest więcej. Na przykład kotły na ekogroszek posiadają dodatkową, trzecią półkę, w której okresowo można umieszczać inne paliwo stałe, jak węgiel kamienny lub drewno, zwiększając wydajność pracy kotła.
Ponadto w nowoczesnych kotłach grzewczych może być zastosowane sterowanie elektrycznie. Zwiększa ono wygodę stosowania takich urządzeń. Ich użytkownicy nie muszą się wówczas martwić o to, że kocioł będzie grzał zbyt słabo lub zbyt mocno.
Równie istotnym parametrem określanym przez producentów kotłów grzewczych, jest sprawność energetyczna. Decyduje ona o wydajności takich urządzeń. Najmniej wydajne z nich osiągają około 80% sprawności.
Jak wybrać kocioł do ogrzewania ?
Decydując się na zakup konkretnego modelu kotła, trzeba się dokładnie zastanowić nad kilkoma aspektami. Po pierwsze, istotna jest powierzchnia grzewcza. Należy kupić taki kocioł, który będzie idealnie dostosowany do metrażu domu lub mieszkania.
Decyduje o tym zwykle moc grzewcza. Kotły o mocy do 15kW powinny wystarczyć do ogrzania pomieszczeń o łącznym metrażu 120m2. Gdy ogrzewana powierzchnia będzie jednak większa, warto zastanowić się nad zakupem kotła o maksymalnej mocy 20 lub nawet 25 kW.
W ten sposób uniknie się sytuacji, w której dane pomieszczenie nie będzie odpowiednio nagrzane. Równie istotne jest paliwo używane do zasilania kotła. Tańsze modele kotłów są zasilane węglem kamiennym, drewnem lub miałem.
Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność częstszego rozpalania ognia na nowo. Dla osób, które cenią sobie komfort idealnym rozwiązaniem będzie kocioł na ekogroszek, w przypadku którego zwykle wystarczy uzupełnienie paliwa raz na tydzień lub kilka dni.
Znajdujące się w nim elektroniczne czujniki sterują jego pracą tak, by stopień jego nagrzania był optymalny przez cały czas, co zwiększa jego wydajność i pozwala na osiągnięcie oszczędności.
Zakup danego modelu kotła grzewczego powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb związanych z ogrzewaniem. W ten sposób wybierze się produkt, który spełni oczekiwania w zakresie poziomu ogrzewania, wygody użytkowania oraz możliwych oszczędności.