Królestwo sukienek – garderoba na poddaszu.

[REKLAMA]

Szafa, garderoba, komoda, bieliźniarka, ogranizer, pokrowiec, wieszak, – meble i przedmioty niezbędne w codziennym życiu. Gwarantują utrzymanie ładu i porządku, zapewniają ochronę delikatnym tkaninom i gwarantują, że godziny spędzone na prasowaniu koszul nie pójdą na marne. Jest dla nich miejsce w każdym domu, jednak na etapie wyboru projektu nie są to elementy, na które zwracamy szczególna uwagę. Inaczej wygląda kwestia garderoby w formie osobnego pomieszczenia lub wydzielonej przestrzeni. Rozwiązanie takie jest marzeniem prawie każdej kobiety i sporej grupy panów, którzy coraz częściej stawiają na dopracowany styl i elegancję.

 Rozwiązanie dla trudnej przestrzeni 

Garderoba wymaga jednak przestrzeni, a ta bywa towarem deficytowym. Zanim zdecydujemy się stworzyć królestwo ubrań kosztem sypialni czy przedpokoju zastanówmy się, która cześć domu nie jest wykorzystana w optymalny sposób. W przypadku projektów domów z poddaszem od razu nasuwa się na myśl przestrzeń między ściankami kolankowymi a skosami.  W tych trudno dostępnych miejscach idealnie sprawdzą się garderoby w formie mebli na wymiar lub zabudowy. Jeśli nasz dach jest nieco bardziej złożony a pod nim powstały różne zakamarki możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia. Warto wziąć pod uwagę też przeznaczenie większej powierzchni poddasza na funkcje garderoby, pralni lub przechowalni np. ubrań sezonowych, sportowych etc.

Na czym wieszać? W czym układać?

By wygodnie i optymalnie rozplanować garderobę można skorzystać z prostych systemów wieszanych, które w krajach skandynawskich zrewolucjonizował przechowywanie i są coraz popularniejsze w Polsce. Dobrze zaplanowana garderoba powinna mieć przewiewne,  ażurowe półki. Przydadzą się też kosze na bieliznę i drobniejsze elementy odzieży (np. czapki czy rękawiczki), które pozwolą na zachowanie porządku. Kosze na rolkach i w formie szuflad pozwolą na łatwy dostęp. Powinniśmy też upewnić się, czy mamy dość miejsce składania i prasowania wypranych rzeczy (jeśli nie przewidzieliśmy takiej funkcji w prali, lub pralkę mamy w łazience). W garderobie nie może zabraknąć też luster. Powinny być tak rozmieszczone, aby umożliwiały ocenienie swojego wyglądu się z każdej strony. Osobnym tematem są buty – te do codziennego użytku powinny znajdować się pod ręką, najlepiej w hallu lub przedpokoju. Obuwie na wyjątkowe okazje może naleźć swoje miejsce w niższych partiach garderoby, niezbyt częste wyciąganie nie będzie wtedy kłopotliwe.

Dlaczego na poddaszu?

Funkcje wpisane w projekt domu z poddaszem użytkowym są zazwyczaj tak rozplanowane, że strefa nocna znajduje się właśnie na wyższej kondygnacji. Bezpośrednio do głównej sypialni przylega też garderoba – jest to przestrzeń przeznaczona najczęściej tylko na potrzeby rodziców. Dla dzieci projektowane są szafy w pokojach lub wspólna garderoba w ciągu komunikacyjnym. Takie rozwiązanie zazwyczaj świetnie się sprawdza i pozwala już od najmłodszych lat uczyć porządku i kształtować własny styl ubierania się.  Wspólną garderobę dla dzieci planujemy tak, by rosła wraz z użytkownikami. Na początek wystarczy zagospodarować najniższe partie np. tylko w wysokości ścianek kolankowych, następnie wraz ze wzrostem ludzi i ich potrzeb adaptujemy kolejne przestrzenie.

Garderoba na poddaszu jest rozwiązaniem wygodnym, pozwalającym na aranżowanie przestrzeni wraz ze zmieniającymi się potrzebami i wykorzystując trudno dostępne miejsca. Jest to świetny pomysł na wykorzystanie małych i ciemnych pomieszczeń pod skosami lub pod schodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *