Jak urządzić pokój nastolatka?

[REKLAMA]

W urządzaniu pokoju dla nastolatka cała trudność polega na tym, że takie pomieszczenie musi łączyć w sobie wiele funkcji. Pokój młodzieżowy musi być jednocześnie sypialnią, miejscem rozrywki, relaksu, nauki i to wszystko często w niewielkim mieszkaniu w bloku. Dzięki odpowiedniej i przemyślanej aranżacji można wyznaczyć i oddzielić funkcyjne strefy i przestrzenie, w których nastolatek może się czuć bezpiecznie i komfortowo.

Jak urządzić pokój nastolatka?

Istotną kwestią powinny być dla nas potrzeby nastolatka oraz jego zainteresowania. Pokój z jednej strony musi być miejscem do nauki, ale także do rozrywki i pogłębiania pasji. Warto wziąć pod uwagę, czy nastolatek lubi muzykę, sport, podróże lub książki – powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wyglądzie jego pokoju.
W pokoju nastolatka strefa rozrywki powinna być oddzielona od kącika nauki. Częstym błędem jest stawianie komputera na biurku do nauki. Obie strefy powinny być mocno rozdzielone, gdyż najczęściej komputer służy rozrywce. Strefa nauki powinna w młodym człowieku wzbudzać maksymalne skupienie.
Modny i ładny pokój nastolatka powinien być w pełni ergonomiczny. Nie może zabraknąć w nim funkcyjnych mebli, wygodnego łóżka i fotelu lub pufy w strefie rozrywki, biurka a także dekoracji ściennych odpowiednich dla młodego człowieka.

Kolory ścian w młodzieżowym pokoju

Odpowiedni dobór kolorów jest bardzo pomocny przy wyznaczaniu stref w młodzieżowym pokoju. Za pomocą innych barw, tapet lub plakatów można oddzielić kącik do nauki od reszty pokoju, lub zaznaczyć przestrzeń z łóżkiem – zorganizować ją w bardziej intymny sposób niż resztę pokoju.
W pokoju nastolatka zdecydowanie sprawdzą się mocne i żywe kolory podkreślające młodość i energię. Przy czym nie może być ich zbyt dużo, aby nie przytłoczyć aranżacji. Warto zdecydować się na takie kolory tylko na jednej lub dwóch ścianach.Ciekawym rozwiązaniem jest użycie intensywnych kolorów na meblach i dodatkach. Ściany mogą pozostać wówczas w neutralnej.
W przypadku aranżacji pokoju dla dziewczyny nie powinniśmy się jednak obawiać soczystych kolorów i mocnych dodatków. Pomieszczenie powinno emanować pozytywną energią i magią kolorów zarówno ścian, jak i mebli.
Chłopcom na pewno spodobają się bardziej ‘męskie barwy’ i urbanistyczna stylistyka. W takich aranżacjach sprawdzą się brązy, beże, kolor piaskowy i żołnierska ciemna zieleń.

Aranżacja pokoju nastolatka wymaga od nas przemyślenia wielu aspektów związanych z organizacją miejsca, wystrojem, a także gustem naszego dziecka. W końcu chodzi o to, żeby stworzyć idealną przestrzeń nie tyle dla nas, a naszego dorastającego nastolatka.

Kolejnym ważnym punktem w aranżacji wnętrz nastolatków są także łóżka dla młodzieży. W tym roku z pewnością na rynku królują tzw. łóżka domki dla dzieci, które są niezwykle wygodnym i praktycznym rozwiązaniem do pokoju nastolatka.

Adriana z decormint.com

3 thoughts on “Jak urządzić pokój nastolatka?”

  1. Uważam że pokój nastolatka powinien wyglądać dokładnie tak jak on sobie tego życzy. Czemu nie porozmawiać z dzieckiem i nie zapytać jak ono to widzi, niech sporządzi projekt, niech zaproponuje coś co będzie mu odpowiadało.

  2. Najlepiej liczyć się z zdaniem dziecka.Można mu zasugerować jak ma wyglądać jego pokój.Ale otatnie zdanie i tak należy bo niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *