Zastosowanie octu w sprzątaniu

[REKLAMA]

Jeśli szukasz alternatywnych do silnych środków chemicznych, szanujesz środowisko naturalne lub cierpisz na alergię wypróbuj działanie octu podczas codziennych porządków. Ten popularny i obecny w prawie każdej płyn poradzi sobie z nieprzyjemnym zapachem, plamami, kamieniem oraz osadem i trudnymi zabrudzeniami. Zawarty w occie kwas zabija także bakterie i zarazki, a także doskonale radzi sobie z pleśnią oraz grzybami.

Zanim zabierzesz się za sprzątanie przygotuj sobie wodę i ocet w proporcji 1:1, rękawiczki oraz ściereczkę. Ocet doskonale poradzi sobie z porządkami w kuchni, łazience, a także w pokojach. Gdzie stosować ten naturalny środek?

Kuchnia i łazienka

Miejsca narażone na wilgoć to idealna pożywka dla bakterii, pleśni i grzybów. Dodatkowo woda powoduje nieestetyczny osad oraz sprzyja powstawaniu kamienia. Na szczęście ocet poradzi sobie ze wszystkimi wymienionymi niedogodnościami. W kuchni i łazience ocet można użyć do mycia baterii, miejsca gdzie widać osad z kamienia warto obłożyć watą nasączoną octem i zostawić na 20 minut, następnie spłukać. To samo tyczy się słuchawki prysznicowej. Wodą z octem umyjemy też płytki wraz z fugami, drzwi od kabiny prysznicowej czy zlew. Nieprzyjemny zapach z odpływu zniwelujemy szklanką octu wlaną do środka. W kuchni wyczyścimy czajnik i ekspres do kawy z osadzającego się w nich kamienia. Wystarczy w tym celu wlać szklankę octu i włączyć urządzenie. Następnie trzeba uruchomić je dwukrotnie, wlewając samą wodę.

Okna i podłogi

Ocet to idealny zamiennik dla detergentów do mycia podłogi. Do ciepłej wody wystarczy dolać octu, najlepiej w stosunku pół szklanki octu na 4 litry wody. Następnie moczymy mopa lub ścierkę i myjemy podłogę, płytki czy blaty. Używając gąbki lub ściereczki nasączonej octem, usuniemy również plamy z dywanów. Roztwór octowy sprawdzi się do mycia okien. Ocet nie pozostawia smug, więc ułatwi tę przykrą czynność. Wodę z octem możemy wlać do butelki ze spryskiwaczem, aby ułatwić aplikowanie płynu. Po spryskaniu szyb wodą z octem, należy przetrzeć je miękką szmatką. Jeśli w pokojach lub w kuchni utrzymuje się nieprzyjemny zapach możemy na noc zostawić na parapecie lub półce miskę wypełnioną octem. W okresie jesienno-zimowym dobrym pomysłem będzie postawić ją w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła, co wzmocni efekt.

Niezawodna pomoc

Sprzątanie to jeden z tych obowiązków, który najchętniej oddalibyśmy komuś innemu. Na szczęście możemy to zrobić i zatrudnić pomoc domową, która wspomoże nas np. w porządkach. Pani do sprzątania możemy szukać m.in. przez internet, korzystając z portalu z ogłoszeniami www.pomocedomowe.pl. Zanim wybierzemy odpowiednią osobę warto się spotkać, ustalić zakres obowiązków oraz oczekiwania i potrzeby. Jeśli zależy nam na tym, aby nie używać środków chemicznych i stosować do sprzątania ekologiczny oraz naturalny ocet trzeba uprzedzić o tym osobę sprzątającą, co pozwoli uniknąć nieporozumień.

3 thoughts on “Zastosowanie octu w sprzątaniu”

  1. Potwierdzam – ocet jest niezawodny!!! Na początku trochę przeszkadzał mi jego zapach, ale już się przyzwyczaiłam. Chociaż lubię sobie umilić sprzątanie dodając olejki eteryczne.

  2. Nie próbowałam używać octu do porządków domowych,ale ten artykół mnie zachęcił do spróbowania.Przeraża mnie tylko jego zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *