Ach śpij kochanie…

[REKLAMA]

Każdy z nas zna przynajmniej jedną kołysankę. Nasi rodzice i dziadkowie z pewnością niejednokrotnie śpiewali nam przed snem. Pomagają one zasnąć i tworzyć wieź z dzieckiem. Spełniają także wiele innych funkcji, które pozytywnie wpływają na rozwój malucha.

Pielęgnuj relacje

Spokojna melodia i prosty tekst to wyróżnik wszystkich piosenek dla dzieci, także kołysanek. Regularne śpiewanie przed snem daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa i pozwala spokojnie zasnąć. Spędzając czas z maluchem, tworzymy z nim specjalną więź, która ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Kołysanki dla dzieci sprawdzą się także, gdy nasz niemowlak ma duże problemy ze spaniem. Mogą one pomóc, ponieważ cichy śpiew rodzica działa uspokajająco.

Ważne dla rozwoju

Od lat uważa się, że muzyka pozytywnie wpływa na rozwój poznawczy maluchów. Pomaga ona poznawać nowe słowa i melodie oraz stymuluje zmysły. Jest to bardzo ważne, szczególnie w początkowym okresie życia. Kołysanki dla dzieci pomagają też w budowaniu koncentracji. Jak widać, śpiewanie maleństwu ma wiele plusów.

Kołysanki dla dzieci, które warto znać na pamięć

Istnieje kilka tytułów kołysanek dla dzieci, które znamy wszyscy – „aaa, kotki dwa”, „był sobie król”, „z popielnika na Wojtusia”. Te wybieramy najczęściej. Bardzo łatwo je zapamiętać, podobają się dzieciom i są bardzo nastrojowe. Kiedy w naszym domu pojawia się maluch, koniecznie musimy przypomnieć sobie teksty tych piosenek. Oczywiście nie każda kołyska przyniesie oczekiwany efekt, dlatego warto obserwować niemowlaka, by sprawdzić które melodie najbardziej mu odpowiadają.

Wbrew pozorom

Kołysanki dla dzieci nie są zarezerwowane jedynie na dobranoc. Śmiało wykorzystajmy je w ciągu dnia, gdy maluch jest niespokojny. Gdy nasza pociecha będzie starsza, możemy nauczyć ją słów ulubionych piosenek, tak by śpiewać je wspólnie.

Bliskość z dzieckiem jest bardzo ważna. Możemy ją budować na wiele sposobów, śpiewanie jednak jest jednym z popularniejszych. Do wyboru mamy mnóstwo kołysanek, które z pewnością pomogą nam stymulować rozwój malucha i tworzyć z nim emocjonalną więź.

1 thoughts on “Ach śpij kochanie…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *