Jak zadbać o dobre samopoczucie naszego niemowlaka?

[REKLAMA]

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecku niczego nie brakowało i było ono zadowolone. W końcu mówi się, że szczęśliwe dziecko to także szczęśliwa rodzina. Jednakże wielu z nas nie do końca wie, co robić, aby nasze pociechy mogły się cieszyć dobrym samopoczuciem. Należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, co może być przyczyną złego nastroju malucha i w jaki sposób można temu zaradzić.

Jakie są przyczyny złego samopoczucia dziecka?

Złe samopoczucie u dziecka można bardzo szybko zauważyć, gdyż jest ono wtedy płaczliwe, niespokojne, nie ma apetytu i nie chce też się bawić. Zazwyczaj trudno nam zdiagnozować powód, dla którego niemowlę nie najlepiej się czuje. Nic dziwnego – przyczyn złego samopoczucia u dziecka jest naprawdę wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić. Jednakże najczęściej należą do nich: głód, nieświeża pieluszka, zmęczenie, bóle brzuszka, hałas czy nuda. Zadaniem rodzica jest szybka reakcja i znalezienie źródła problemu. Jeśli mamy do czynienia z przedłużającym się złym samopoczuciem dziecka i nie widzimy jego wyraźnej przyczyny, warto wówczas jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Sposób żywienia

Niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii dotyczących szczęścia dziecka jest właściwy sposób żywienia. Chcąc zadbać o dobre samopoczucie niemowlaka, należy stale zaspokajać jego podstawowe potrzeby. Jedną z nich jest właśnie pokarm. Dobrze jest więc karmić malucha o regularnych porach, najlepiej mlekiem matki, gdyż jest ono źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla dziecka. Niestety coraz częściej z wielu uzasadnionych powodów mama nie może karmić niemowlaka własnym pokarmem. Wtenczas warto wspólnie z lekarzem ustalić to, jakie mleko modyfikowane najlepiej zaspokoi potrzeby dziecka. Odpowiedni sposób żywienia zapewni mu prawidłowy rozwój fizyczny jak i emocjonalny, co z kolei przełoży się na dobre samopoczucie naszego niemowlaka. W późniejszym okresie rozwoju również powinniśmy zwracać uwagę na to, co podajemy swojemu dziecku. Każda dieta powinna być kształtowana powoli i stopniowo. Nie wszystkie produkty są bowiem odpowiednie dla dziecka w danym wieku.

Więzi z bliskimi

Już od momentu przyjścia dziecka na świat powinniśmy zapewniać mu jak najwięcej bliskości. Co więcej, w towarzystwie malucha rodzina powinna zawsze zachowywać przyjemną i miłą atmosferę. Dobrze jest bawić się z dzieckiem, rozmawiać z nim, przytulać je. W ten sposób poczuje się ono bezpiecznie, a przy tym będzie radosne i spokojne. Szczęśliwe dzieciństwo tworzy się właśnie poprzez zapewnienie czułość i bliskości. W ciągu dnia powinniśmy więc poświęcać dziecku jak najwięcej czasu i uwagi oraz zadbać o to, aby się ono nie nudziło. W tym celu warto zapewniać mu rozrywkę w postaci prostych zabaw, które z kolei przełożą się na prawidłowy rozwój niemowlaka.

Chcąc zadbać o dobre samopoczucie swojego dziecka, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nasz niemowlak musi być zawsze najedzony oraz wyspany. Powinien mieć także zapewnioną czystą pieluszkę. Natomiast na sam koniec warto zagwarantować mu zajęcie i bliskość oraz poświęcać sporo uwagi. Wtenczas nasz maluch na pewno będzie szczęśliwy!

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *