System szkolnictwa wyższego w Ameryce
W Stanach Zjednoczonych można uczęszczać na studia licencjackie (bachelor), studia dwuletnie i studia magisterskie (masters), trwające do 3 lat. Do wyboru są uniwersytety publiczne i prywatne oraz community college. Właśnie na tych ostatnich można odbyć dwuletnie studia wiążące się z otrzymaniem tytułu ,,associate”. Studia w college trwają cztery lata. Do uniwersytetów publicznych należą między innymi University of California i University of Wisconsin.
Uczelnie prywatne to Harvard University, Yale University i Stanford University.
Tytuły associate i bachelor są nadawane w zakresie studiów pierwszego stopnia – studia undergraduate. Tytuł magistra jest przyznawany w ramach drugiego stopnia – studia graduate.
Aplikację na studia prawnicze i medyczne w Stanach Zjednoczonych można rozpocząć, dopiero gdy ma się tytuł bachelor.
Jak wyglądają studia w USA?
Oferta studiów amerykańskich jest bardzo duża. Jednak aplikacja na studia pierwszego stopnia polega na wybraniu uczelni, a nie kierunku. Dopiero po dwóch latach studiowania wybiera się konkretny kierunek studiów. Taki kształt studiów umożliwia dobranie kierunku pod swoje zainteresowania.
Przykłady kierunków, które można wybrać po dwóch latach studiowania:
- Architectural Design
- Economics
- International Policy Studies
- Physics
- Creative Writing
- Film and Media Studies
Jakie egzaminy potrzebne są na studia w Ameryce?
- SAT, czyli Standardized Aptitude Test. Jest to jeden z podstawowych elementów służący ocenie kandydatów z krajowych i obcych uczelni. W jego skład wchodzą części: Math i English – based reading and writing. Można na nim uzyskać 1600 punktów.
- Niektóre uniwersytety wymagają zdania także wybranych egzaminów przedmiotowych – SAT Subject tests.
- TOEFL, czyli Test of English as a foreign language. To test, w który sprawdza umiejętność znajomości języka angielskiego na poziomie akademickim w czterech kategoriach: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie.
- IELTS, który także ocenia znajomość języka angielskiego. Składa się z tych samych części i stanowi alternatywą dla TOEFL.
Rekrutacja na studia w Ameryce
Aplikacja na studia w Stanach Zjednoczonych często odbywa się za pomocą Common Application. Oprócz wyników z egzaminów SAT lub TOEFL brane są pod uwagę także
- referencje od nauczycieli
- esej aplikacyjny
- uczestnictwo w przedsięwzięciach pozaszkolnych, dodatkowe aktywności
- wykaz ocen.
Po więcej szczegółów należy sięgać na stronie konkretnej uczelni. Tutaj sprawdzisz, jakie musisz spełnić wymagania, żeby się dostać na studia w USA.
Ile kosztują studia w Ameryce?
Koszt studiowania i życia w Ameryce może wynieść około 30 tysięcy do 80 tysięcy dolarów rocznie. Opłata za studia w USA jest jedną z droższych opcji, natomiast jest dużo sposobów na obniżenie wydatków. Uczelnie często same decydują jakiego wsparcia finansowego udzielają studentowi. Chęć otrzymania stypendium akcentuję się już podczas rekrutacji. Niejednokrotnie dostanie się na uczelnie, oznacza przyznanie wsparcia, które zależy od sytuacji finansowej studenta.
Formalności związane z pobytem w Ameryce
Studiowanie w Ameryce nadal związane jest z posiadaniem wizy studenckiej przydzielonej na czas trwania studiów. Procedury przyznawania dokumentu mogą trwać około dwóch miesięcy. Warto więc zainteresować się tym z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ważne jest także posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązkowego dla zagranicznych studentów. Zobacz ofertę Lagunita Education, która zajmuje się kompleksową pomocą przy rekrutacji na studia za granicą!