Europejskie numizmaty o specyfice lokacyjnej

[REKLAMA]

Również na naszym obszarze geograficznym nie brakuje miejsc, w których powstają godne uwagi serie monet lokacyjnych. Są one popularne zresztą nie tylko na Starym Kontynencie. Wiele z nich, jest stałym elementem niejednego portfolio inwestycyjnego.

Dobrym tego przykładem, są austriackie monety Filharmonik. Zresztą powodów tego, jest co najmniej kilka wystarczy zacząć choćby od doskonałego wykonania całości pod kątem wizualnym. Głównym motywem, jest tu szeroko rozumiana muzyka poważna. Wszystkie instrumenty, jakie zostały tu wygrawerowane, są bogate w detale. Na pierwszy plan, wysuwają się zwłaszcza organy piszczałkowe, umieszczone na awersie całej serii? Dlaczego są one tak istotne dla zapoczątkowanej w 1989 roku edycji? Choćby dlatego, że ich rzeczywisty odpowiednik, znajduje się w gmachu słynnego Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. To właśnie tam, każdego pierwszego stycznia, odbywa się Koncert Noworoczny. Podczas jego trwania, orkiestra wykonuje między innymi najsłynniejsze dzieła, autorstwa kompozytorów ze znanego rodu Straussów. O skali popularności tego wydarzenia, w kalendarzu imprez kulturalnych niech świadczy fakt, że transmituje się go do naprawdę wielu krajów. Co ciekawe, o takim, a nie innym wyglądzie monet, zadecydowało… głosowanie. Jeśli chodzi o techniczny aspekt serii, Mennica Wiedeńska dostarcza na rynek monety wykonane zarówno ze złota, jak i srebra czy platyny. Ciekawą propozycją – zwłaszcza dla debiutujących inwestorów będzie złoty nominał równy 1/25 uncji trojańskiej. Jest to numizmat, na który nie trzeba wydawać majątku, ale będzie on świetnym początkiem do tego, by bardziej szczegółowo zacząć interesować się lokowaniem środków w kruszce.

Identyczną liczbę używanych do produkcji kruszców, ma emitowana przez Royal Mint seria Britania. Numizmaty ze Zjednoczonego Królestwa niemal od razu, czyli od 1987 roku zyskały popularność. Tutaj również projektanci wykonali doskonałą pracę. Centralną postacią jest wojowniczka nosząca imię, której seria zawdzięcza nazwę. W jednej rąk, trzyma ona trójząb. Kobieta prezentuje się naprawdę dumnie i dostojnie. Warto też wspomnieć, co znajdziemy na odwrocie brytyjskiego numizmatu. Jest to portret angielskiego władcy. Co ciekawe, inaczej niż w przypadkach innych serii, tutaj największym nominałem jest równowartość aż pięciu uncji. Zwykle wartość ta równa się bowiem jednej uncji trojańskiej

Jest tak właśnie na przykład w przypadku polskich monet bulionowych. Obecnie funkcjonują one pod nazwą Bielik. Od momentu powstania, czyli w 1995 roku, przez ponad dwie dekady, monety były znane jako Orzeł Bielik. Co ciekawe, zmiana nazewnictwa, pociągnęła za sobą odświeżenie wyglądu numizmatów. W odróżnieniu od wyżej omawianych tutaj monet, tutaj produkuje się je wyłącznie przy użyciu złota. Funkcjonują w czterech nominałach. Najmniejszym z nich jest równowartość jednej dziesiątej uncji. Zaś potencjalnie największy zysk w przyszłości, może przynieść zakup jednouncjowego Bielika.

Jeśli interesujesz sie inwestycją w złoto, a w szczególności szukasz oferty na złote sztabki czy monety lokacyjne, warto poznać firmę Tavex, która od ponad 30 lat działa na polskim rynku, oferując swoim klientom zakup złota od ręki stacjonarnie, lub z wysyłką w 24 godziny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *