Jak zadbać o swój portfel inwestycyjny po 40?

Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Ukończenie czterdziestego roku życia to właściwie ostatni moment, w którym powinniśmy rozpocząć poważne przygotowania do emerytury. Dobrze poświęcić czas na zrobienie niezbędnych badań medycznych, aby dowiedzieć się co „strzyka” w naszym organizmie, ale także z troską pochylić się nad własnymi finansami.

W Internecie z łatwością znajdziemy raporty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i niezależnych ekspertów wskazujące na załamanie się systemu emerytalnego. Nie dotyczy to zresztą tylko Polski, ale właściwie całej Europy i wynika między innymi z problemów demograficznych. Skutek? Wypłacane dzisiejszym czterdziestolatkom – nie mówiąc już o kolejnych pokoleniach – świadczenia emerytalne będą po prostu bardzo niskie. Dlatego każdy z nas powinien zatroszczyć się o swoją finansową przyszłość.

Oszczędzanie na emeryturę

Sposobów, aby odłożyć pieniądze, które będziemy mogli konsumować po tym jak nasza aktywność zawodowa dobiegnie końca jest wiele. Rzecz w tym, aby wybrać taki, który najmniej oddziałuje na naszą obecną sytuację ekonomiczną, a jednocześnie jest najbardziej efektywny.

Możemy więc odkładać pewną kwotę na przykład na lokacie bankowej, wpłacać nadwyżki finansowe na Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – każde z nich, poza korzyściami inwestycyjnymi, daje pewne przywileje podatkowe – albo po prostu stworzyć własny portfel inwestycyjny, najlepiej złożony z kilku solidnych, odpowiednio sprofilowanych funduszy inwestycyjnych.

Nim to zrobimy warto sobie uświadomić dwie fundamentalne i niepodlegające dyskusji prawdy. Pierwsza: nawet niewielkie, regularnie odkładane sumy przynoszą korzyści w przyszłości. Jeśli systematycznie odkładamy, najlepiej co miesiąc, trochę pieniędzy, to ich wartość rośnie szybciej niż sobie wyobrażamy, bo działa tu korzyść wynikająca z zasady procentu składanego. Druga: eksperci zalecają, że najlepiej jeśli na emeryturę odkładamy co miesiąc 10-15% naszych obecnych dochodów.

Portfel ostrożny, nie spektakularny

Poza wspomnianymi już IKE i IKZE możemy oszczędzać na emeryturę również w otwartych funduszach emerytalnych oraz Pracowniczych Planach Emerytalnych.

A jeśli zdecydujemy się na własny portfel inwestycyjny, czyli skorzystanie z usług jednego z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, to sprofilujmy go tak, aby był jak najmniej ryzykowny. Fundusze akcyjne potencjalnie przynoszą w dłuższej perspektywie czasowej wyższe dochody, ale pamiętajmy, że często targa nimi duża zmienność wynikająca z wahań cen na giełdzie. Więc jeśli w naszym portfelu mają się znaleźć akcje, to wybierzmy fundusze inwestujące na szerokim rynku, w liderów swoich branż.

Oczywiście, choć to już zależy od naszych indywidualnych cech, większość portfela emerytalnego powinny stanowić fundusze dłużne, inwestujące w obligacje, skarbowe i korporacyjne.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

Źródło zdjęć: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *