Pożyczka konsolidacyjna — na czym polega konsolidacja zadłużeń?

[REKLAMA]

Co miesiąc spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek? Chcesz odciążyć domowy budżet i zamienić je na jedną, niższą? Skutecznym sposobem na osiągnięcie takiego celu jest sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. W artykule wyjaśnimy, co to jest pożyczka konsolidacyjna i kiedy warto po nią sięgnąć. Podpowiemy także, jakie zobowiązania można skonsolidować i jak wybrać tę, która przyniesie najwięcej korzyści.

Pożyczka konsolidacyjna to produkt finansowy stworzony z myślą o osobach, dla których spłata kilku rat pożyczek i kredytów jest (lub powoli się staje) zbyt dużym obciążeniem dla portfela. Sięgając po konsolidację, zastąpią je jedną — niższą. W ten sposób odzyskasz nie tylko kilkaset złotych miesięcznie, ale także finansową równowagę i kontrolę nad domowym budżetem.

Jak działa konsolidacja zobowiązań?

Sięgając po konsolidację, pożyczkodawca spłaci pożyczki i kredyty, które aktualnie posiadasz (niezbędnym warunkiem otrzymania pożyczki konsolidacyjnej jest oczywiście przedstawienie stosownych dokumentów, potwierdzających rodzaj zobowiązania i saldo zadłużenia). Jedynym zobowiązaniem, które pozostanie do spłaty, będzie więc rata pożyczki konsolidacyjnej. Co ważne — jej kwota będzie nawet o kilkaset złotych niższa od sumy uprzednio regulowanych rat. Taka konstrukcja pozwala więc znacząco obniżyć miesięczne koszty i odciążyć portfel.

Kiedy warto sięgnąć po konsolidację długów?

Możliwość obniżenia miesięcznej raty odbywa się z reguły kosztem wydłużenia okresu kredytowania. A to oznacza, że całkowity koszt pożyczki konsolidacyjnej może być nieco wyższy od sumy kosztów pierwotnie spłacanych zobowiązań. Z tego powodu decyzja o sięgnięciu po konsolidację pożyczek nie powinna być więc podyktowana chwilowym impulsem wynikającym z chęci zaoszczędzenia kilkuset złotych miesięcznie, lecz realną potrzebą. Po pożyczkę konsolidacyjną warto więc sięgnąć w momencie, kiedy spłata rat pożyczek i kredytów staje się zbyt dużym obciążeniem, jednak wciąż udaje Ci się je regulować w terminie. Nawet niedługie opóźnienia mogą bowiem negatywnie wpłynąć na Twoją historię kredytową, a ta istotnie utrudni (a często wręcz uniemożliwi) pozyskanie finansowania. Dla banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych dobra historia kredytowa jest bowiem jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na zdolność do spłaty, a co za tym idzie — także na decyzję kredytową.

Jakie zobowiązania można skonsolidować

Każda instytucja finansowa w indywidualny sposób określa możliwość konsolidacji określonych zobowiązań. Zazwyczaj przedmiotem konsolidacji mogą być udzielane przez banki, SKOK-i (czasem także przez pozabankowe instytucje finansowe): pożyczki gotówkowe, ratalne, kredyty samochodowe, zadłużenie na kartach kredytowych i debetowych.

Jak wybrać najlepszą pożyczkę konsolidacyjną

Ogrom dostępnych na rynku ofert pożyczek konsolidacyjnych może przyprawić o istny zawrót głowy. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z takich produktów. Kluczem do sukcesu i wyboru tej jedynej jest dokładne porównanie produktów w oparciu o określone parametry. Jakie?

  • Dobra pożyczka konsolidacyjna nie może być droga. Najważniejszym kryterium atrakcyjności takiego produktu powinny być więc koszty. Tych nie warto jednak postrzegać wyłącznie przez pryzmat odsetek. To, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, precyzyjnie odzwierciedli RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Im niższe RRSO, tym tańsza konsolidacja.
  • Możliwość złożenia wniosku o pożyczkę przez internet. Chcesz oszczędzić czas… i nerwy? Sięgnij po pożyczkę konsolidacyjną online i złóż wniosek wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej — bez wychodzenia z domu.
  • Możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest bardzo napięta, poszukaj pożyczkodawcy oferującego konsolidację z możliwością odroczenia spłaty pierwszej raty. Dzięki temu zyskasz nawet dwa miesiące bez konieczności spłaty pożyczki, a ewentualne nadwyżki przeznaczysz na najpotrzebniejsze i najpilniejsze w danej chwili wydatki.

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *