Kredyty stały się tak powszechnym produktem bankowym, że są kierowane do wielu grup – np. przedsiębiorców czy rolników. Ich popularność wciąż rośnie, mimo że zawsze trzeba spłacić więcej, niż pożyczyliśmy. Zaciekawiło nas, na jakie kredyty decydujemy się najczęściej – możecie o tym poczytać poniżej.
Każdy ma swoje potrzeby i marzenia, które chciałby zrealizować – nawet jeśli go nie stać. Zwykle pożyczamy pieniądze od rodziny lub znajomych, gramy w totka z nadzieją, że kiedyś wygramy, a także wybieramy się po kredyt lub pożyczkę do banku albo innej firmy. Szeroka oferta kredytów obejmuje m.in. kredyty dla rolnika, samochodowe lub konsumpcyjne. Z kolei szybka decyzja ze strony banku oraz minimum formalności zachęcają do skorzystania.
Kredyty gotówkowe (konsumpcyjne)
To jedne z najczęściej wybieranych rodzajów kredytu. Na ich popularność wpływa zapewne fakt, że nie musimy informować banku, na co chcemy przeznaczyć otrzymane środki. Możemy spożytkować je w dowolny sposób – na wakacje, rejs statkiem dookoła świata, remont domu, zakup nowego auta, sprzętu elektronicznego itd. Warto wiedzieć, że kredyt ten można też przeznaczyć na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
Wcześniej jednak zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu i jego rodzaj – czy jest zmienne, czy stałe, przeanalizować wysokość raty, rozważyć opcję ubezpieczenia kredytu, poszukać ukrytych opłat i prowizji.
Kredyty konsolidacyjne
Ten rodzaj kredytu polega na połączeniu kilku wcześniejszych zobowiązań. Dzięki niemu można spłacić inne pożyczki, kredyty gotówkowe, pokryć debet powstały na karcie kredytowej itd. Jeśli masz kredyt na telewizor czy lodówkę, ale też inny na mieszkanie lub auto, warto pomyśleć o scaleniu ich w jeden.
Musisz wtedy pamiętać o jednej racie, a nie o terminach spłat poszczególnych zobowiązań. Rozwiązanie to znacznie ułatwia nam życie, zapewniając niższą ratę oraz dłuższy okres kredytowania, dzięki czemu można wygodnie zaplanować spłatę zobowiązania.
Kredyty dla rolnika
Kredyty dla rolnika udzielane są głównie przez wyspecjalizowane banki. To oferta stworzona specjalnie dla osób prowadzących działalność rolną. Mogą one zaciągnąć kredyt na dowolny cel związany z agrobiznesem – np. rozwój gospodarstwa, remont sprzętu, zakup nowych maszyn rolnych, pokrycie bieżących potrzeb związanych z prowadzoną działalnością. Wśród kredytów dla rolników do wyboru jest wiele opcji, aby każdy mógł dobrać ofertę do swoich potrzeb.
Kredyty samochodowe
Jeśli planujesz kupić samochód – nowy lub używany – możesz zdecydować się na kredyt samochodowy lub gotówkowy. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników – na pewno mniej formalności czeka nas przy kredycie gotówkowym. Ponadto w tej grupie znajduje się też kredyt samochodowy dla firm, który jest główną konkurencją dla innego produktu, czyli leasingu.