Kasy fiskalne online i promowanie obrotu bezgotówkowego

Wiadomo już, że kasy fiskalne online usprawnią wiele czynności, które są związane z rejestrowaniem obrotu ze sprzedaży prowadzonej na rzecz klientów indywidualnych. W tym przypadku najczęściej można usłyszeć o możliwości realizowania elektronicznych paragonów, co ma być jedną z głównych funkcji takich urządzeń. Nie można jednak zapominać o tym, że kasy fiskalne nowego typu przyczynią się również do promowania obrotu bezgotówkowego.

Współpraca urządzenia rejestrującego sprzedaż z terminalem płatniczym to rozwiązanie, które od dawna można spotkać w wielu punktach handlowych oraz usługowych. Posiadanie kasy fiskalnej wynika oczywiście z obowiązków podatnika – szczegółowo regulowanych przez polskie prawo. Natomiast korzystanie z terminala płatniczego jest w pełni dobrowolne, ale coraz częściej oczekują tego konsumenci. Co w tym przypadku zmienią nowe przepisy fiskalne, które zdefiniują dodatkowe funkcje kas rejestrujących online?

Jednolite interfejsy i protokoły komunikacyjne

Sposób działania kas fiskalnych online zostanie w dużej mierze zdefiniowany przez zmodyfikowane Rozporządzenie w sprawie wymogów technicznych, którym muszą podlegać wszystkie urządzenia rejestrujące. Zgodnie z ostatnim projektem tych przepisów, modele nowego typu będą posiadały ujednolicone interfejsy oraz protokoły komunikacyjne. Taka zmiana zagwarantuje to, że wszystkie kasy rejestrujące online zaoferują współpracę m.in. z różnymi terminalami do kart płatniczych. Innymi słowy, w przyszłości omawiana tu funkcjonalność nie będzie zarezerwowana wyłącznie dla wybranych urządzeń fiskalnych. Dzięki temu każdy użytkownik kasy online zyska również możliwość wdrożenia terminala płatniczego w swojej firmie. A to na pewno przyczyni się do zwiększenia liczby działalności gospodarczych, które pozwalają klientom na sfinalizowanie transakcji za pomocą karty bądź telefonu.

Pozostałe funkcje urządzeń online

Rozporządzenie w sprawie kryteriów technicznych zdefiniuje również inne funkcje kas fiskalnych online. To właśnie w tym akcie prawnym opisany zostanie sposób realizowania oraz przesyłania elektronicznych paragonów fiskalnych. W rezultacie, w przyszłości takie dowody sprzedaży zaczną trafiać na adresy e-mail konsumentów. Ponadto, istotnym rozwiązaniem, obecnym we wszystkich urządzeniach rejestrujących nowego typu, będzie współpraca z Centralnym Repozytorium Kas. W ramach takiego połączenia, do systemu teleinformatycznego MF trafią ważne informacje na temat sprzedaży prowadzonej na rzecz klientów indywidualnych.

Dodatkowe informacje na temat funkcji kas fiskalnych online można znaleźć tutaj.

Kasy, które już teraz współpracują z terminalami

Wbrew opinii, z którą można się często spotkać, współpraca z terminalami płatniczymi nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najbardziej rozbudowanych, systemowych kas rejestrujących. Obecnie taką funkcjonalność posiadają również urządzenia o kompaktowych gabarytach. Przykładowo: Novitus Nano E to mała kasa, która współpracuje z terminalem płatniczym. Co więcej, ten model oferuje połączenie zarówno z komputerem, jak i skanerem kodów kreskowych, wagą elektroniczną czy szufladą na pieniądze.

1 thoughts on “Kasy fiskalne online i promowanie obrotu bezgotówkowego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *