Wędliny naturalne jako źródło dobrego smaku

[REKLAMA]

W każdym sklepie spożywczym spotykamy się z ogromnym wyborem różnych rodzajów wędlin. Jedne kuszą wyglądem, inne potrafią zniechęcać. Jednak często zdarza się tak, że wędlina, która pięknie wygląda, jest naszprycowana różnorodnymi substancjami konserwującymi, a to bezpośrednio wpływa na stan naszego zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się jakie wędliny są w pełni naturalne.

Jak rozpoznać naturalne wędliny?

Wędliny są podstawowym produktem żywnościowym na polskich stołach, używane do kanapek, sałatek i wielu innych potraw. Niestety wiele firm produkuje wędliny na ilość, nie zważając na ich jakość i skutki zdrowotne swoich klientów. Kupując jakąkolwiek wędlinę, warto, jest przeczytać jej skład. Czy jej nazwa ma jakiś związek z użytymi substancjami do jej produkcji, np. wybierając szynkę z indyka, warto sprawdzić, czy mięso z indyka znajduje się na pierwszym miejscu w składzie produktu. Najlepsze są wędliny, które zawierają mięso i przyprawy naturalne. Istnieje kilka substancji, które absolutnie nie powinny występować w produktach naturalnych, są to m.in.: błonnik, skrobia roślinna, białko sojowe, gumy roślinne i oczywiście wszystkie substancje opisane skrótem E, czyli tak zwane karageny. Wędliny zawierające w składzie te substancje są nazywane „wysoko wydajnymi”, oznacza to dużą zdolność do wiązania wody, która zwiększa wydajność produktu. Bezwzględnie należy unikać produktów zawierających MOM, czyli Mięso Oddzielone Mechanicznie. Nazwa ta nie ma nic wspólnego z mięsem, są to po prostu zmielone skóry, chrząstki, tłuszcz i ścięgna.

Ważnym aspektem, który powinien być brany pod uwagę podczas zakupów, jest cena wędliny. Dobry produkt nie może być tani. Niska cena świadczy o wielu wypełniaczach użytych do przygotowania wędliny, a nie dużej ilości mięsa i naturalnych przypraw. Aby szynka była w pełni naturalna nie może być czerwona i błyszcząca. Naturalne wędliny mają charakterystyczny szarawy i niejednolity kolor. Brak w niej również jednolitej struktury, gdyż prawdziwe mięso posiada przerosty tłuszczu i włókna.

Jak produkowane są naturalne wędliny?

Naturalne wędliny to tradycyjna receptura. Brak w nich polepszaczy smaków, konserwantów i sztucznych dodatków, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W ich składzie zawarte jest 100% mięsa, gdzie w wędlinach produkowanych masowo, dodaje się produkty zwiększające jego wydajność. Mięso nie powinno być genetycznie modyfikowane. Naturalną substancją konserwującą użytą do produkcji wędlin tradycyjnych jest sól.

Smak, który posiadają tradycyjne wędliny, uzyskiwany jest dzięki naturalnym przyprawom takim jak: papryka, cebula, czosnek, majeranek, tymianek czy kolendra.

Kluczowym momentem w produkcji takich wędlin jest czas obróbki, kiedy produkty są pozbawiane wody. Dzięki temu posiadają one realną masę, a nie sztucznie zwiększoną przez dużą zawartość wody. Ich wędzenie odbywa się w starych i tradycyjnych wędzarniach. Do wędzenia wykorzystuje się drewno np. olchowe, bukowe czy dębowe, które podkręca smak produktów i nadaje im wyjątkowy smak.

Ludzie coraz świadomej dokonują zakupów produktów żywnościowych. Coraz częściej stawiają na jakość i niepowtarzalny smak naturalnych produktów, które nie wpływają destrukcyjnie na nasze zdrowie tak jak wędliny produkowane masowo. Wędliny tradycyjne kosztują więcej, jednak warto postawić na pełnowartościowe produkty.

Więcej informacji
Artykuł przygotowany został we współpracy z firmą Wędliny z Dębiny przygotowującą mięsa na różne okazje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *