Jakie są formaty zapisywanych plików cyfrowych?

[REKLAMA]

Z całą pewnością słyszałeś o różnych formatach plików cyfrowych takich jak PDF, JPEG, czy też PNG ale nie wiesz, czym one są. Dlatego też, jeśli zamierzasz skorzystać z usługi, którą oferują liczne zarówno stacjonarne jak i internetowe fotolaby, czyli zamówić wywoływanie zdjęć online, to warto także zapoznać się z różnymi formatami plików i dowiedzieć się, jak mogą one poprawić jakość drukowanych zdjęć.

Jakie są formaty zapisywanych plików cyfrowych?

Zanim zaczniemy omawiać różne typy plików, wyjaśnimy najpierw termin, którym jest  „stratne” i „bezstratne” zapisywanie plików cyfrowych. Tak więc każdy obraz rastrowy jest albo bezstratny, albo stratny. Bezstratne formaty obrazu przechwytują wszystkie dane z oryginalnego pliku, więc nawet  skompresowany obraz będzie miał doskonałą, prawie jak w stanie wyjściowym, jakość. Z kolei obraz stratny oznacza, nieco gorszą jakość zdjęcia, ponieważ po skompresowaniu i zapisaniu, niektóre elementy oryginalnego pliku mogą zostać utracone i tym samym niemożliwe do odzyskania.

Jednym z najpopularniejszych, stratnych formatów rastrowych jest JPEG. Jest to skrót od Joint Photographic Experts Group. JPEG to obecnie jeden z powszechnie używanych formatów do zapisywania i drukowania zdjęć. Warto zwrócić uwagę na to, że w JPEG jest przesuwana skala kompresji, która pozwala na zmniejszenie rozmiaru pliku. Jednakże im bardziej skompresujesz rozmiar pliku, tym bardziej obraz będzie rozpikselowany. Będzie to najbardziej zauważalne po wydrukowaniu takiego pliku w większym rozmiarze. Jeśli więc planujesz wywołać zdjęcia, które dotąd przechowywałeś na dysku, czy też na karcie SD w większym rozmiarze, to JPEG jest świetnym formatem pliku do drukowania, zwłaszcza bez kompresji.

Innym równie znanym formatem, w którym zapisujemy cyfrowe pliki jest Portable Network Graphics, czyli popularne PNG. Jest to format bezstratny i charakteryzujący się dużą głębią kolorów. Pliki PNG pozwalają na zapis w przezroczystym tle, które można wykorzystać do nałożenia warstwy na inny obraz za pomocą Photoshopa, czy też Illustratora. Podczas gdy PNG jest bardziej odpowiednim formatem do zapisu grafiki internetowej, to również można używać go do drukowania, chociaż najlepszy jest do tego celu zapis JPEG.

Z kolei PDF, to skrót od Portable Document Format, który służy do poprawnego wyświetlania dokumentów i grafik bez względu na urządzenie, z którego korzysta dana osoba. Ze względu na jego zdolność do przechwytywania sformatowanych informacji i drukowania ich zgodnie z przeznaczeniem, jest to jeden z formatów plików, który jest wymagany przez drukarnie.

Natomiast format pod nazwą TIFF to skrót od Tagged Image File Format. Jest on bezstratnym plikiem formatu rastrowego. Są to zazwyczaj duże pliki, w których przechowywane są oryginalne obrazy, bez utraty jakości. Ponieważ jest to wysoka jakość, jest często używany do zapisu profesjonalnej fotografii. 

Dlatego też, jeżeli zależy Ci na dobrej jakości wydrukowanych fotografii, czy też dokumentów, to warto zapoznać się ze sposobami zapisywania swoich cyfrowych plików, tak aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Polecamy!

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *