Jakie herbatki ziołowe warto pić, aby czuć się dobrze i zdrowo?

[REKLAMA]

Herbata to jeden z popularniejszych naparów wśród Polaków. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czarna herbata nie jest korzystna dla zdrowia. Problemy mogą wynikać z zawartej w niej taniny, która nie sprzyja wchłanianiu żelaza, ale też w nadmiernych ilościach powoduje nudności i bóle żołądka. Oprócz tego taka herbata zawiera kofeinę. Nie oznacza to jednak, że trzeba w ogóle zrezygnować z herbaty. Nic z tych rzeczy, aczkolwiek warto postawić na zdrowe herbatki ziołowe, zwłaszcza z renomowanych i sprawdzonych źródeł.

Dlaczego warto pić herbaty ziołowe?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ziołolecznictwo stanowi ważną część współczesnej medycyny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ od wieków wiadomo, że wiele roślin ma właściwości zdrowotne. Stąd wykorzystywano je w leczeniu wielu schorzeń, ale też do utrzymywania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Obok suplementów diety, oczywiście opartych o naturalne składniki, warto sięgać po herbaty ziołowe, również jako alternatywę dla czarnej herbaty. Jak zauważyliśmy wyżej, herbatki ziołowe mogą poprawić samopoczucie. Oprócz tego korzystnie wpływają na pamięć, czy zmniejszają poziom lipidów we krwi. Dzięki naturalnym naparom możemy też się wyciszyć, rozwiązać problem z bezsennością, czy zapobiegać obrzękom. Co więcej, według wielu badań zioła zapobiegają i hamują rozwój choroby Alzheimera, a nawet raka okrężnicy.

Popularne herbatki ziołowe

To, na jakie herbatki ziołowe stawiać, zależy od natury problemu. Bardzo popularna jest tutaj melisa. Jest to roślina o działaniu uspokajającym i relaksującym, która ułatwia też zasypianie. Zaleca się ją więc przy problemach z bezsennością oraz w stanach silnego napięcia nerwowego. Podobnie działa też rumianek.

Jeżeli problemem jest niestrawność lub inne problemy trawienne, w pierwszej kolejności można postawić na koper włoski. Herbata ziołowa z kopru zalecana jest zwłaszcza po sytych i ciężkostrawnych posiłkach, aby zmniejszyć uczucie pełności i zapobiegać wzdęciom.

Trawienie uprawnia też mięta, która stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Z kolei herbata z liści senesu ma właściwości lekko przeczyszczające. W tej grupie herbat należy jeszcze znaleźć miejsce dla naparu, którego podstawą jest piołun. Z jednej strony pomaga przy braku apetytu, z drugiej – usprawnia trawienie i wydzielanie żółci.

Jeszcze inne herbaty pomagają przy obrzękach, kiedy w organizmie z różnych przyczyn gromadzi się zbyt dużo wody. Wówczas trzeba postawić na herbatki o działaniu moczopędnym. Podstawą jest herbata z pokrzywy, która ma właściwości oczyszczające. Obok tego pokrzywa reguluje ilość i przepływ moczu w drogach moczowych, a nawet wzmacnia odporność organizmu.

Jak widać, naturalne herbaty ziołowe mogą być naprawdę dobrą alternatywą dla czarnego, tradycyjnego naparu, ale też innych napojów. Można je pić bez żadnych dodatków lub okrasić je np. miodem, sokiem owocowym czy cytryną. Oczywiście najważniejsze, aby herbatki ziołowe pochodziły ze sprawdzonego źródła. Oprócz tego należy je spożywać w ilości sugerowanej przez producenta. Stosowanie herbat ziołowych można też skonsultować z lekarzem, szczególnie przy przyjmowaniu wielu leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *