Podpowiadamy, jak zaaranżować salon z otwartą kuchnią

[REKLAMA]

W ostatnich latach coraz częściej odchodzi się od lokalizowania kuchni w osobnym pomieszczeniu. Bez względu na metraż mieszkania czy domu, jego właściciele chętnie decydują się na stworzenie jednego dużego pokoju dziennego.

Zastanawiasz się, jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Szukasz pomysłów na zaaranżowanie salonu z otwartą kuchnią? Nie wiesz jak i czy w ogóle oddzielić je od siebie? Przeczytaj nasz artykuł!

Zalety salonu z otwartą kuchnią

Salon z otwartą kuchnią to nie bez powodu jedno z najpopularniejszych rozwiązań ostatnich lat. Sprawdź, dlaczego takie rozplanowanie przestrzeni świetnie się sprawdza:

  • możliwość wspólnego gotowania z rodziną lub z przyjaciółmi – współcześnie gotowanie to modna rozrywka, która łączy bliskich sobie ludzi w dążeniach do osiągnięcia wspólnego celu. Otwarta kuchnia sprzyja obecności większej liczby osób i łączeniu przygotowania posiłku z rozmową;
  • otwarta przestrzeń = więcej światła – dzięki temu, że nie dzielimy większej przestrzeni na małe pokoje, oszczędzamy trochę dziennego światła. Ślepa kuchnia w bloku nie jest już koniecznością. Teraz wystarczy połączyć aneks kuchenny z salonem i gotowe!;
  • wizualnie większy metraż – zachowanie większego pola widzenia nieprzedzielonego ścianami i drzwiami sprawi, że Twoje mieszkanie wyda się optycznie większe.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany co do tego rozwiązania, skonsultuj swoją wizję z projektantem wnętrz albo samodzielnie wykonaj prostą wizualizację w specjalnym programie. Pomocny w nauce jego obsługi będzie na pewno kurs AutoCAD online, dzięki któremu szybko przyswoisz nowe umiejętności.

Wady salonu z otwartą kuchnią

Jak każdy układ pomieszczeń, tak i ten wiąże się z pewnymi wadami. Niekoniecznie są to aspekty, które mogłyby zniechęcić Cię do połączenia salonu z otwartą kuchnią, ale warto o nich pamiętać przed remontem lub urządzaniem lokum. Niedogodności to m.in.:

  • odgłosy z kuchni dochodzące do salonu – pełnemu relaksowi będą zapewne przeszkadzać dźwięki wydawane przez włączoną zmywarkę, szum wody czy irytujący robot kuchenny;
  • brak wydzielonych sfer pracy i odpoczynku – niektórzy wolą gotować w skupieniu i względnej ciszy, co niestety raczej nie będzie możliwe przy połączeniu kuchni i salonu, zwłaszcza jeśli w domu masz niesforne dzieciaki;
  • przenikanie zapachów z kuchni do salonu – zapach przygotowywanego jedzenia może osiadać na tapicerkach mebli czy tkaninach zasłon i w nie wsiąkać. Dobry wyciąg w okapie powinien jednak rozwiązać ten problem;
  • kuchenny rozgardiasz na widoku – zwykle w ferworze gotowania na blacie roboczym panuje bałagan, którego przy otwartej kuchni nie zdołasz łatwo ukryć, np. przed gośćmi. Mamy jednak na to pomysł!

Jak oddzielić otwartą kuchnię od salonu?

Otwarta kuchnia nie oznacza od razu braku, choćby symbolicznego, oddzielenia przestrzeni gotowania od miejsca relaksu i nieformalnych spotkań. Istnieje szereg sposobów na to, jak rozgraniczyć te dwie strefy, nie decydując się jednocześnie na postawienie ściany.

Wyspa lub półwysep

To pierwsze i najprostsze, a w dodatku efektowne i efektywne rozwiązanie. Dzięki wyspie lub półwyspowi (ten polecany jest zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach) zyskasz bowiem dodatkowy blat kuchenny.

W dodatku półwysep możesz potraktować jako oryginalny podwyższony „stolik”. Świetnie będą z nim współgrać industrialne krzesła barowe. Wyspa to z kolei sprytny sposób na uzyskanie dodatkowych szafek do przechowywania sprzętów kuchennych lub produktów spożywczych.

Półścianka

To dobra alternatywa dla niewielkich przestrzeni, które mogłyby zostać zdominowane przez pełnowymiarową, sięgającą sufitu ścianę. Nie mówiąc już o tym, że całkowicie pozbawiłyby aneksu dziennego światła.

Niewysoka ścianka pozwoli na wyraźne oddzielenie od siebie pomieszczeń, a jednocześnie nie przytłoczy przestrzeni. Nadal będzie możliwa rozmowa między osobą gotującą a na przykład odpoczywającą na kanapie. Dzięki mini ścianie ukryjesz też częściowo panujący w kuchni rozgardiasz.

Stół

Częstym rozwiązaniem jest również oddzielenie otwartej kuchni od salonu za pomocą stołu. Zdarza się to zwłaszcza w mieszkaniach, w których trudno znaleźć miejsce na odrębną jadalnię.

Lokalizację i rozmiar stołu trzeba dobrze przemyśleć. Musi być on na tyle duży, aby swobodnie spożyło przy nim posiłek kilka osób. Jednocześnie nie powinien on utrudniać swobodnej komunikacji między strefami pomieszczenia.

Przesłona

Kłopotliwa kwestia rozdzielenia części pokoju doprowadziła do powstania nowej mody na stylowe, bogato zdobione lub właśnie minimalistyczne przesuwne albo nieruchome przesłony.

Spotyka się w nich bowiem ozdobność i funkcjonalność, czyli dwie najbardziej pożądane cechy w procesie projektowania wnętrz.

Odpowiednio dobrany do całościowej aranżacji produkt będzie jedynie uzupełnieniem wystroju, a jednocześnie wzmocni spójność jego charakteru. Jeśli chodzi o wzór przesłony, najbezpieczniej wybrać motyw, który już pojawia się w pomieszczeniu.

Aranżacja salonu z otwartą kuchnią – już wiesz, jak to zrobić!

Jesteśmy przekonani, że któryś z zaproponowanych przez nas sposobów aranżacji salonu z otwartą kuchnią przyda Ci się w projektowaniu Twojego wnętrza. Cokolwiek zdecydujesz, bądź wierny swojemu gustowi, a efekt na pewno będzie piękny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *