Bez cholesterolu człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Mimo, iż zbyt duże ilości mogą, a nawet na pewno obrócą się przeciwko nam. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przekroczyły 30 rok życia. To właśnie najpóźniej w tym wieku należy sprawdzić na jakim jest on poziomie. To problem z którym zmaga się cała społeczność.
Jakie mamy typy cholesterolu?
W organizmie człowieka występują dwa typy cholesterolu, określane są one mianem frakcji, a dokładnie jest to HGL oraz LDL. HDL to nic innego jak dobry cholesterol zajmujący się oczyszczaniem krwi z cholesterolu złego, czyli tego, którego pragniemy unikać. Nietrudno się domyślić, że LDL jest złym cholesterolem. Jego duże ilości powodują, że powstają blaszki miażdżycowe, rozumie się przez to odkładanie się tłuszczu w ścianach naczyń krwionośnych. Dobrze wykonane badania poinformują nas jakie posiadamy ilości HDL oraz LDL. Tylko w takiej sytuacji lekarz, a także my sami jesteśmy stwierdzić czy należy zacząć się już przejmować oraz zmieniać styl życia, czy sytuacja nie daje powodów do zmartwień.
O jakich wartościach mówimy? LDL zdrowego człowieka waha się między 130 a 160 mg/L, a stężenie trójglicerydów nie przekracza 180 mg/L.
Idealną sytuacją jest zwiększania poziomu HDL, a w tym samym czasie zmniejszanie poziomu LDL oraz stężenia trójglicerydów.
Jak zmniejszyć cholesterol?
Po pierwsze sprawdź czy nie serwujesz sobie oraz bliskim zbyt dużych porcji. Nadwaga niemalże zawsze idzie w parze ze zbyt wysokim cholesterolem. Każdy posiłek powinien być zrównoważony oraz dobrze zbilansowany. Zdrowe białka, węglowodany oraz przede wszystkim warzywa i owoce to przepis na odniesienie sukcesu. Warto poprosić o pomoc dietetyka, kiedy waga bezustannie rośnie, cholesterol nie zmniejsza się, a wszelkie próby zrzucenia zbędnych kilogramów pełzną na niczym.
Warto sięgać po wyznaczone produkty spożywcze. W diecie nie może zabraknąć przede wszystkim warzyw oraz owoców, gdyż odpowiadają one za zachowanie zdrowego układu krwionośnego. Należy jeść minimum 5 porcji warzyw oraz owoców każdego dnia. Tylko i wyłącznie taka ilość sprawi, że poziom LDL ulegnie zmniejszeniu.
Warto również sięgać po jogurty oraz produkty mające w sobie fitosterole (mowa chociażby o dobrej jakości margarynach). Wykazują one takie samo działanie jak warzywa i owoce. Dieta osoby pragnącej kontrolować cholesterol zawiera dwie porcje ryby w ciągu tygodnia. Jest to związane z tym, że ryby nie posiadają wiele tłuszczów nasyconych, a ich niewątpliwą zaletą jest duża ilość kwasów omega-3. To właśnie kwasy odpowiadają za zmniejszanie poziomu trójglicerydów oraz hamują, albo ewentualne spowalniają narastanie blaszek miażdżycowych. Cholestone, Hepar oraz Armolipid to sprawdzone leki na cholesterol, które warto mieć pod ręką.