Jakie procesy zachodzą w komorze normobarycznej podczas terapii?

Wśród nowoczesnych metod leczenia różnych schorzeń często odchodzi się od farmakoterapii czy inwazyjnych metod ingerujących w ciało pacjenta. Niektóre sposoby opierają się na zerowym kontakcie z ciałem danej osoby. Należy do nich normobaria. Co warto o niej wiedzieć? Dlaczego tak korzystnie wpływa na organizm?

Co to jest komora normobaryczna?

Komora to miejsce, w którym panują optymalne warunki dla organizmu człowieka. Wbrew pozorom nie jest to zwykły pokój, ponieważ typowe warunki, w jakich żyjemy, wcale nie są dla nas najlepsze. Główne różnice wynikają przede wszystkim z ciśnienia oraz zawartości powietrza. Normalnie w atmosferze panuje ciśnienie oscylujące około 1000 hPa, a wdychamy mieszankę składającą się w 78% z azotu, niecałych 21% tlenu i 1% pozostałych dodatków m.in. dwutlenku węgla.

W komorze ciśnienie wzrasta do 1500 hPa, a oddycha się specjalnie skomponowaną mieszanką, w której skład wchodzi aż 40% tlenu i około 2% dwutlenku węgla. Od 2013 r. w Polsce pojawiają się kolejne oddziały z komorami, czego przykładem jest podwarszawski Normo Life.

Jak wygląda pobyt w komorze normobarycznej?

Przed wejściem do komory każdy pacjent powinien zostać poinstruowany o tym, jakie są środki bezpieczeństwa oraz co będzie się działo w komorze. Szczególnie istotne jest wyjaśnienie zasad, które pomogą wyrównać ciśnienie w uszach. Każdy powinien dostać również szklankę wody do bieżącego poprawiania swojego stanu. Po przekroczeniu specjalnego przejścia pacjenci mają do dyspozycji wygodne fotele z regulowanymi oparciami, a w niektórych przypadkach nawet niewielki aneks kuchenny czy telewizja. Podczas pobytu w komorze przebywa się w swoich ubraniach, można korzystać z telefonu, a po każdej sesji, komora jest dezynfekowana i ozonowana.

Co dzieje się podczas terapii normobarycznej?

Zwiększona ilość dwutlenku węgla wpływa korzystnie na układ oddechowy, dzięki czemu pacjentom łatwiej się oddycha. Następuje bowiem obkurczenie oskrzeli, ponieważ tlen łatwiej przedostaje się do osocza, skąd trafia bezpośrednio do komórek. Skutkuje to znacznie lepszym dotlenieniem tkanek. Większa zawartość wodoru wpływa zaś korzystnie na neutralizowanie wolnych rodników w mitochondriach, dzięki czemu ogranicza ryzyko zniszczeń wewnątrzkomórkowych. Nie zależy też zapominać o szybkim przyroście komórek macierzystych, co znacznie przyspiesza rekonwalescencję na przykład po urazach.

W czym może pomóc normobaria?

Oprócz dolegliwości układu oddechowego lub krwionośnego wizyta w komorze normobarycznej wpływa też na eliminowanie innych przykrych dolegliwości. Może ona pomóc w walce ze starzeniem się skóry, ponieważ większa ilość tlenu przekłada się na produkcję kolagenu i odbudowę zniszczonych komórek. Terapia może być też stosowana jako uzupełnienie (niecałkowite wyeliminowanie innych rodzajów leczenia) terapii nowotworowej, ponieważ stymuluje układ immunologiczny do wydajniejszej pracy.

To zaskakujące jak wiele korzyści może wynikać ze zmienionego ciśnienia i większej ilości tlenu. Jeśli chcesz spróbować terapii normobarycznej, koniecznie odwiedź Normo Life!

Artykuł powstał we współpracy z normolife.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *