Zaczerwienienie czy łzawienie oczu może być objawem alergicznym, szybko mijającym podrażnieniem lub objawem poważniejszego schorzenia. Jakie są najczęstsze choroby oczu i kiedy należy udać się z nimi do okulisty decydującego o dalszym leczeniu?
Zapalenie spojówek
Jest to częsta choroba oczu, której najszybciej dostrzegalne objawy to zaczerwienienie spojówek, uczucie drapania i szczypania pod powieką, a czasem pojawienie się lepkiej wydzieliny z oka. Zapalenie spojówek powodują bakterie lub wirusy. Najczęściej przenoszone są przez przypadkowe potarcie ręką oka lub może to być również reakcja alergiczna występująca po zetknięciu się z drażniącą substancją. Choroba ta, w zależności od ostrości stanu zapalnego, mija samoczynnie po dwóch tygodniach, ale w niektórych przypadkach wymaga podania kropli zawierających antybiotyki lub kropli antyhistaminowych na reakcję alergiczną.
Alergia
Łzawienie, obrzęk, uczucie swędzenia i podrażnienia – wszystko to mogą być również objawy alergii wywołanej przez czynnik, na który nasz organizm jest nadwrażliwy. W przypadku regularnego pojawiania się takich objawów warto skonsultować się z alergologiem, który zidentyfikuje alergen. W przypadku lżejszych objawów alergii wystarczy przemywać oczy płynem dostępnym w aptekach oraz używać kropli nawilżających. Przy ostrzejszych stanach niezbędne będą leki antyhistaminowe, które łagodzą objawy alergiczne.
Jęczmień
Występujące na powiekach bolesne guzki to jęczmienie, które powodowane są przez przeniesione przypadkowo bakterie. Na ogół ustępują one samodzielnie, a ich znikanie można przyspieszyć przykładając do oka np. ciepłą gazę. Guzków nie należy wyciskać, a w przypadkach szczególnie bolesnych, warto udać się do okulisty.
Jaskra
Jaskra to często występująca u osób starszych oraz uwarunkowanych genetycznie choroba oczu powodująca pogorszenie wzroku, a czasem nawet jego utratę. Jest powodowana podniesieniem ciśnienia w oku powodującego uszkodzenie nerwów. W przypadku jaskry szczególnie istotna jest diagnostyka pozwalająca na wczesne jej wykrycie. W takim przypadku można jej postęp cofnąć odpowiednio dobranymi lekami lub zabiegami laserowymi.
Zaćma
Kolejna choroba oczu pojawiająca się u osób starszych i powodująca zmętnienie lub zamazanie widzenia. Jeśli zaćma zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie – konieczna jest operacja wymiany zmętniałej soczewki.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Nazywane inaczej AMD, zwyrodnienie pojawia się także u osób starszych i może prowadzić do pogorszenia lub utraty wzroku. Chorobę powodują nieprawidłowości w funkcjonowaniu plamki żółtej, będącej centralną częścią siatkówki.
Zespół suchego oka
Dokuczliwe schorzenie spowodowane brakiem wystarczającej ilości łez produkowanych naturalnie przez oko oraz zbyt szybkiego wysychania łez. Może być jednym z efektów ubocznych działania przyjmowanych leków lub związane jest z wiekiem. Objawy można nieco złagodzić, dbając o właściwe nawilżenie w pomieszczeniach, w których przebywamy oraz stosując specjalne krople nawilżające.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o chorobach oczu, sprawdź https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu