Czy wiesz, że kolano to największy i najbardziej złożony staw w organizmie człowieka? To właśnie staw kolanowy jest kluczowym elementem umożliwiającym nam stanie czy chodzenie, przy czym musi on też przejmować niemal cały ciężar ciała.
Nic zatem dziwnego, że kolana tak często narażone są na kontuzje i schorzenia, które znacznie utrudniają choremu normalne poruszanie się. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie stawów kolanowych konieczna jest szybka reakcja. Pierwszym krokiem powinno być USG kolana, czyli badanie, które umożliwia zobrazowanie wszystkich tkanek budujących ten staw.
Jakie dolegliwości powinny stanowić przesłankę do wykonania USG kolana?
Mogłoby się wydawać, że na uraz stawu kolanowego narażeni są przede wszystkim sportowcy. Nie jest to jednak prawdą! Uszkodzenia w obrębie kolan zależą od wielu czynników, takich jak otyłość, ciężka praca fizyczna czy współistnienie chorób reumatycznych. Kiedy jednak można podejrzewać, że w stawie kolanowym doszło do groźnych zmian? Przesłanką do wizyty u specjalisty powinny być niepokojące objawy, takie jak:
- dolegliwości bólowe w kolanie podczas ruchu bądź spoczynku;
- ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym;
- obrzęk i zaczerwienienie skóry kolana;
- słyszalny trzask kolana podczas ruchu;
- uczucie niestabilności kolana.
Dlaczego nie warto bagatelizować niepokojących objawów?
Schorzenia w obrębie stawu kolanowego często zostają z pacjentem na lata, a nierzadko nawet do końca jego życia. Dzieje się tak najczęściej z powodu zbagatelizowania pierwszych objawów uszkodzenia. Chorzy bardzo często zwlekają z wizytą u specjalisty, czekając na samoistne ustąpienie niepokojących objawów. Niestety, stan stawu kolanowy, z uwagi na duże przeciążenia i intensywną pracę, z reguły ulega dalszemu pogorszeniu. Często bywa, że w momencie decyzji o wizycie u lekarza, staw kolanowy wymaga już leczenia operacyjnego i długotrwałej rehabilitacji.
Jak przebiega USG kolana?
Badanie ultrasonograficzne kolana jest szybkie, bezbolesne, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne. W metodzie tej wykorzystuje się właściwości fali ultradźwiękowej, dzięki czemu USG można w razie potrzeby powtarzać nawet kilkukrotnie, bez ryzyka szkody na zdrowiu.
USG kolana nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, choć przed samym badaniem należy usunąć ze skóry wszelkie opatrunki usztywniające, stabilizatory czy taśmy. Na początku badania specjalista przykłada do skóry głowicę aparatu USG i poprzez jej delikatne ruchy, uwidacznia na ekranie poszczególne elementy stawu kolanowego.