Jak dobrać olej silnikowy?

[REKLAMA]

Dlaczego dobór oleju silnikowego jest tak ważny? Co ma znaczenie przy wyborze oleju? Warto tu korzystać z wiedzy fachowców

Spotyka się błędne przekonania co do wymian oleju. Ktoś robi to co kilka lat. Bo tyle zajmuje mu pokonanie np. 15 tys. km. Nie wie, że olej z czasem się utlenia, traci właściwości. Po roku nie chroni silnika niezależnie od przebiegu. Ktoś ma LPG i jasny olej na bagnecie. Nie wie, że nie kolor oleju, a zasiarczenie LPG się liczy. Olej trzeba wymieniać częściej niż przy benzynie. Ktoś inny jeździ tylko w mieście. Dużo, ale małe dystanse. Często na zimnym silniku. Tarcie jest większe, w oleju więcej śmieci. Trzeba go częściej wymieniać. Nie każdy o tym wie.

Częstość wymian oleju zależy od paliwa, cech pojazdu i sposobu jego używania. To samo dotyczy doboru oleju.

Gąszcz oznaczeń

Wielu kupuje olej w markecie. Patrzy jedynie na oznaczenie lepkości, np. 5W30. Pierwsza cyfra dotyczy zachowania oleju w temperaturach zimowych, druga – w letnich. To parametr ważny, ale nie jedyny. Są też oznaczenia jakości oleju, np. wg klasyfikacji API. Dla silników benzynowych od SG do SN, dla diesli od CC do CJ. Od norm starszych do nowszych. Ich poznanie nie da laikowi wiedzy, jak je dopasować do danego silnika, paliwa i stylu jazdy. To potrafią fachowcy od olejów silnikowych.

Niektórzy kierują się zaleceniami producenta auta. Słusznie. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że oleje są coraz lepsze. To specjalista podpowie, czy warto sięgnąć po nowość.

Nie warto u mechanika

Wielu pozostawia wybór oleju mechanikom. Z ich fachowością bywa słabo. Warto też uświadomić sobie, że mechanik i klient mogą mieć różne interesy co do trwałości silnika auta. W warsztacie mogą wlać tani i marny olej, a policzyć jak za produkt markowy. A jeśli ktoś sam kupi olej – to wraca problem jego doboru.

Pozostaw dobór fachowcom

Petrostar to największa w Warszawie specjalistyczna sieć sklepów z olejami. Doradcy pomogą tu dobrać olej do pojazdu, paliwa i stylu używania. Korzyści? Od najniższych cen przez lepszą ochronę silnika dzięki dobrze dobranemu olejowi po obniżenie kosztów eksploatacji samochodu. Petrostar stawia to sobie za cel.

Dlaczego właśnie Petrostar?

Petrostar ma w ofercie ponad 300 producentów i ponad 9000 dostępnych od ręki oryginalnych produktów w najniższych cenach. W sześciu oddziałach w stolicy pracują eksperci od ochrony silników samochodowych i od obniżania kosztów ich eksploatacji. Proponują najlepszą jakość. Jak oleje Millers Oils o zaawansowanej formule, która wpływa na żywotność silnika i redukcję spalania. To też rewitalizanty Xado zdolne regenerować silnik metodami chemicznymi – bez konieczności naprawy. Petrostar ma 17 warsztatów partnerskich, gdzie dobrany olej z filtrem wymienią już od 19,95 zł. Dodając darmowy przegląd auta.

Obok fachowych porad i dostępności produktów Petrostar ma przewagę nad konkurencją także w zakresie udogodnień dla klientów. Tu dokona się zakupu nawet z zapłatą za 30 dni. Tu w ofercie są niedostępne u konkurencji gratisy – w tym usługi warsztatowe. Dostawa oleju do wymiany może kosztować np. tylko 7,95 zł. Zresztą olej dobrze dobrany w Petrostar to też oszczędność na paliwie i na naprawach. A to się bardzo opłaca.

1 thought on “Jak dobrać olej silnikowy?”

  1. ja w swoim aucie stosuję olej Shell Helix. Auto to Renault laguna. Zrobione ponad 300 tysięcy. Zero problemów z silnikiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *