Jak odwołać się od kary za brak OC?

[REKLAMA]

Brak polisy ubezpieczeniowej OC lub przerwa w ubezpieczeniu to ryzyko nałożenia wysokiej kary finansowej. Nie ma nic dziwnego w tym, że pismo od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego to często powód do paniki. Jak wszystko dokładnie sprawdzić oraz odwołać się od kary nałożonej przez UFG?

Kiedy powstaje przerwa w OC?

Jest kilka sytuacji, kiedy można przegapić obowiązek opłacenia składki OC. Często jest tak w sytuacji, kiedy to po zakupie samochodu używanego wraz z OC, po skończeniu okresu obowiązywania ubezpieczenia nowy właściciel nie nabył polisy. To samo tyczy się też braku wykupienia ubezpieczenia w innym towarzystwie, jeżeli wypowiedziało się polisę poprzedniej firmie.

Przypomnijmy tutaj, że obowiązek posiadania ubezpieczenia OC ciąży na każdym samochodzie. Również tym, który jest bezwartościowy i rozpatrujemy go jako wrak, który nie nadaje się do jazdy. Jeżeli jest on zarejestrowany, musi mieć OC. Dlatego w wielu przypadkach warto pomyśleć o stacjach demontażu i skupach. W stolicy każdy pojazd w dowolnym stanie odkupuje na przykład skup aut Warszawa Rembertów.

Co zrobić po otrzymaniu wezwania?

Jeżeli samochód jest niesprawny, zarejestrowany i nieodsprzedany na skup aut Warszawa Wola, a właściciel dostanie pismo, będzie musiał uiścić karę, o której w następnym akapicie. W innym wypadku, jeżeli właściciel jest niewinny, nie powinien się niczego obawiać. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie bowiem prosił o przedstawienie dokumentów, które potwierdzają ciągłość polisy OC. Nie jest natomiast wykluczone, że błąd leży po stronie ubezpieczyciela, który nie dopełnił pewnych formalności.

Po otrzymaniu wezwania wystarczy wysłać do UFG potwierdzenie zawarcia umowy OC dotyczącego okresu, w którym zdaniem tego podmiotu samochód nie był ubezpieczony. Co natomiast, jeżeli się go nie posiada? Wówczas pomoże ubezpieczyciel, w którym zakupiono OC. Należy poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe o tzw. ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego.

List można otrzymać także wtedy, kiedy sprzedano samochód z ważną polisą OC. Wówczas wystarczy wysłać umowę kupna-sprzedaży, która udowadnia, że w danym okresie ten obowiązek na oskarżonym nie ciążył z powodu zbycia auta.

Kary za brak OC w 2019 roku

Jeśli wina leży po stronie właściciela, trzeba przygotować się na poważne wydatki. Kara jest zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym roku za brak polisy ubezpieczeniowej powyżej 14 dni samochodu osobowego należy uiścić karę w wysokości 4500 zł. Sporo, prawda? W przypadku braku ubezpieczenia od 4 do 14 dni kara wynosi 2250 zł, a do trzech dni aż 900 zł. Lepiej więc nie ryzykować i pilnować terminów.

Z kolei przy samochodach, które nie służą już właścicielowi, należy je wyrejestrować. To możliwe jest w zasadzie na dwa sposoby. Można je odsprzedać lub poddać złomowaniu. Jako że auta w złym stanie technicznym nie budzą większego zainteresowania, ich właścicielom pomagają skupy aut, np. skup aut Warszawa Praga północ. Po odsprzedaży samochodu obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie OC ustaje.

2 thoughts on “Jak odwołać się od kary za brak OC?”

  1. szczerze to nawet nie wiedzialem ze jest taka opcja jak odwolanie sie od kary za brak oc. Mi kiedys jak przywalkili kare na fundusz 5 tysiecy to od tamtej pory nie jezdze bez.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *