Kupujesz auto za granicą? Sprawdź, co musisz zrobić

[REKLAMA]

Jeśli zdecydowałeś się kupić auto za granicą, czeka Cię dopełnienie wielu formalności, w tym takich, z których są zwolnieni nabywcy samochodów z Polski. Przekonaj się, od czego będziesz musiał zacząć, by nie ominąć żadnego terminu i nie płacić kary. Poznaj koszty rejestracji i czynniki, o których zależy ich wysokość. Przygotuj budżet już dziś, by nie dać się zaskoczyć żadnym opłatom.

Z jakimi kosztami wiążę się zakup auta z zagranicy?

Zgodnie z art. 73 Prawa o ruchu drogowym na rejestrację auta z zagranicy masz dokładnie 30 dni od zawarcia transakcji, czyli podpisania umowy kupna-sprzedaży. To wystarczająco dużo czasu, więc nie przekrocz tego terminu. Pamiętaj też, że rejestracja jest wykonywana na wniosek właściciela, czyli Ciebie. Żaden urząd nie zgłosi się do Ciebie sam, ani też nie wyśle przypomnienia.

Koszty, jakie poniesiesz po sprowadzeniu auta z zagranicy do Polski, to m.in.:

– 100-200 zł za obowiązkowy przegląd techniczny,

– 500 zł stałej opłaty ekologicznej, z której jednak zwolnieni są nabywcy indywidualni,

– 3,1% lub 18,6% ceny auta z zagranicy w ramach akcyzy. Procent zależny jest od wielkości silnika zamontowanego w samochodzie,

– 100-200 zł za tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego, w Urzędzie Komunikacji bowiem nie możesz złożyć dokumentów sporządzonych w języku innym niż polski.

Podstawową sprawą jest także wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Na początek – w trakcie sprowadzania auta z zagranicy oraz na czas załatwiania spraw w urzędzie – możesz skorzystać z OC krótkoterminowego, np. 30-dniowego. Później musisz już wykupić pełne, roczne. Zobacz, jak znaleźć właściwe OC dla auta z zagranicy: https://kioskpolis.pl/jak-ubezpieczyc-pojazd-zakupiony-za-granica/.

Gdzie zarejestrować auto z zagranicy?

By zarejestrować auto z zagranicy, powinieneś zwrócić się do starosty przypisanego okręgowi, w którym mieszkasz, bądź też udać się do Urzędu Miasta. Możesz to zrobić samodzielnie, ale nie musisz.

Jeśli z jakich przyczyn nie będziesz w stanie zarejestrować nowego auta z zagranicy sam, masz prawo kogoś do tego upoważnić. Pamiętaj jednak, że upoważnienie musi zostać zamieszczone na papierze i podpisane odręcznie. Jeśli poprosisz o pomoc osobę obcą, zapłacisz dodatkowo 17 zł. Członek rodziny zarejestruje za Ciebie samochód bez dodatkowych opłat.

Ile kosztuje rejestracja auta z zagranicy?

Bez względu na to, czy chcesz zarejestrować nowe, czy też używane auto z zagranicy, zapłacisz tyle samo. Podstawowe opłaty poniesiesz za:

– tablice rejestracyjne: 80 zł (zwyczajne), 1000 zł (indywidualne, np. imienne),

– dowód rejestracyjny: 54 zł,

– kartę pojazdu: 75 zł,

– pozwolenie czasowe: 13,50 zł,

– nalepkę kontrolną: 18,50 zł,

– nalepkę legalizacyjną: 12,50 zł,

– opłatę ewidencyjną: 2,50 zł.

Łącznie za rejestrację auta z zagranicy zapłacisz 256 zł, jeśli wybierzesz zwykłe tablice rejestracyjne oraz jeśli rejestracji dokonasz sam lub wyręczy Cię członek najbliższej rodziny.

Pamiętaj, by wszystkich formalności dopełnić w terminie i wykupić OC. Skorzystaj z internetowej porównywarki polis komunikacyjnych, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Opłać składkę OC z góry, by nie płacić więcej. Rozbicie jej na raty sprawi, że w całokształcie polisa wyniesie Cię więcej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *