Poznaj najważniejsze korzyści z hamowania silnikiem

Coraz więcej osób jest tego, że hamowanie silnikiem może przynieść wiele korzyści. Jeśli jednak zapytamy ich o to, jakie są to korzyści, to niewielu potrafi jasno i precyzyjnie na ten temat odpowiedzieć. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, przedstawiamy najważniejsze korzyści, które daje hamowanie silnikiem. Są to korzyści zarówno w wymiarze finansowym, jak i ekonomicznych i technicznym dla sprawności naszego pojazdu. Przede wszystkim hamowanie silnikiem jest jednym z kilku sposobów na ekonomiczny sposób jazdy, który będzie skutkował znacznie niższym spalaniem. Hamując silnikiem, nie zużywamy paliwa podczas wytracania prędkości. Redukcja biegów, a tym samym stopniowe zmniejszanie prędkości dzięki jazdy na niższym biegu, wywołuje naturalne opory toczenia. Dzięki nim, samochód porusza się coraz wolniej bez konieczności wciskania paliwa. Badania naukowe udowadniają, że hamowanie silnikiem w czasie jazdy potrafi zmniejszyć spalanie nawet o 20% podczas jazdy w cyklu miejskim i o 10% w czasie jazdy na trasie.

Oczywiście, nie oznacza to że pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z klasycznego sposobu hamowania za pomocą hamulca nożnego. Hamulce zostały stworzone do tego, aby były wykorzystywane i używane w czasie normalnej jazdy. Jednak należy rozsądnie z nich korzystać. Jazda na pełnym gazie i awaryjne hamowanie przed skrzyżowaniem nie ma nic wspólnego z mądrą i bezpieczną jazdą. Zamiast tego należy obserwować sytuacje na drodze i dostosowywać do niej prędkość jazdy i bieg, na którym aktualnie się poruszamy. Z pewnością taki styl jazdy jest znacznie przyjaźniejszy naszemu samochodowi i sprawia, że niektóre jego elementy zużywają się wolniej i w mniejszym stopniu. Tym samym przechodzimy do kolejnej korzyści, którą daje nam hamowanie silnikiem. Jest to mianowicie wolniejsze zużywanie się samochodu, a w szczególności elementów układu hamowania – klocków hamulcowych i tarcz. W czasie gwałtownego hamowania szybszemu zużyciu ulegają również elementy zawieszenia, między innymi z tego powodu, że przód samochodu jest mocniej dociążony.

Pamiętając o tych wszystkich informacjach, warto stosować i ćwiczyć technikę hamowania silnikiem, dzięki której nasz samochód będzie nam służył dłużej i bardziej niezawodnie, a dodatkowo może w naszej kieszeni pozostać sporo dodatkowych pieniędzy. To wszystko sprawia, że warto zmienić swój styl jazdy, co na pewno będzie z korzyścią nie tylko dla nas, ale również dla naszego samochodu i portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *