Szklany dach w samochodzie – czy warto?

[REKLAMA]

Szklany dach to dzisiaj niezwykle modne wyposażenie najnowszych modeli aut. Swoją konstrukcją oraz wielkością w niczym nie przypomina dawnych szyberdachów, dlatego wiele osób zastanawia się, czy oferuje od nich także więcej funkcji. Niektórzy uważają, że duży i automatycznie przesuwany szklany dach jest zbędnym gadżetem, który jedynie podnosi cenę samochodu. A jak jest naprawdę? Czy warto inwestować w samochód ze szklanym dachem?

Jak wygląda nowoczesny szklany dach w samochodzie?

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w najnowszych modelach aut jest duża konstrukcja szklana wmontowana w dach auta. Nowoczesny szklany dach tylko z pozoru przypomina klasyczny szyberdach, ponieważ ma od niego większą powierzchnię i jest w inny sposób rozsuwany – następuje to automatycznie i równolegle do powierzchni dachu, a nie pod znacznym kątem. Szklane dachy wykonane są dzisiaj przeważnie z przyciemnianego szkła, a dodatkowo mają od wewnątrz dodatkową osłonę przeciwsłoneczną w postaci automatycznie przesuwanego panelu z materiału. W zależności od potrzeb można więc albo odsunąć wyłącznie kotarę, pozostawiając szczelnie zamknięty dach, albo także odsunąć szybę, uzyskując przy tym dostęp do świeżego powietrza.

Korzyści z posiadania szklanego dachu w aucie

Niewątpliwie dla wielu osób szklany dach jest dodatkowym elementem decydującym o atrakcyjnym wyglądzie samochodu. Modele aut z taką konstrukcją uznawane są za nowocześniejsze i bardziej estetyczne. Oprócz tego jednak szklany dach zapewnia wiele innych korzyści.
• Praktyczna alternatywa dla klimatyzacji
Podobnie jak tradycyjny szyberdach, także i nowoczesny szklany dach w samochodzie doskonale nadaje się do wietrzenia auta. Jego konstrukcja sprawia, że podczas jazdy żaden z pasażerów nie odczuwa nieprzyjemnych podmuchów powietrza, a mimo to zapewniona jest świetna cyrkulacja powietrza w całym wnętrzu auta.
• Większa radość z podróży
Z pewnością dużą zaletą posiadania szklanego dachu w samochodzie jest możliwość podziwiania tego, co znajduje się tuż nad nim. Nie trzeba nawet odsuwać całej szyby, a tylko panel z materiału, by podczas jazdy móc oglądać wspaniałą architekturę miast, korony drzew w lesie, szczyty gór, albo po prostu niebo.
• Przestrzeń i światło we wnętrzu auta
Szklany dach podczas jazdy zarówno w dzień, jak i w nocy powoduje, że we wnętrzu samochodu jest jaśniej, a przez to także przestronniej.

Wady szklanego dachu

Ze względu na zastosowanie nowoczesnych technologii i przemyślanych konstrukcji nowoczesne szklane dachy w samochodach mają raczej więcej zalet niż wad. W większości przypadków nie wpływają one na aerodynamikę samochodu, nie trzeba się więc martwić ani o osiągi samochodu, ani o zużycie paliwa. Z pewnością jednak element szklany w dachu może stanowić problem w przypadku poważnego wypadku. Można sobie bowiem wyobrazić, że szyba niekoniecznie będzie stanowić dostatecznie mocną barierę ochronną dla pasażerów w przypadku dachowania. Istnieje także pewne ryzyko uszkodzenia szyby dachowej w wyniku uderzenia kamienia lub podczas gradu, choć producenci zapewniają, że wzmocniona konstrukcja tego elementu powinna wyjść bez szwanku z takich sytuacji.
Auta ze szklanym dachem zapewniają z pewnością więcej frajdy z jazdy, dlatego chcąc korzystać w pełni z uroków podróżowania samochodem, warto w taki gadżet zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *