Trzeźwość za kierownicą – czyli alkomat w samochodzie

[REKLAMA]

Alkohol, obok nadmiernej prędkości, jest główną przyczyną wypadków samochodowych zarówno na polskich, jak i europejskich drogach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy ruch samochodowy był znacznie mniejszy niż obecnie, stan trzeźwości sprawdzano tylko w ewidentnych przypadkach prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Wraz z upływem czasu, jak ruch samochodowy narastał, zaczęto wprowadzać normy dotyczące zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Początkowo jazda na podwójnym gazie karana była wyłącznie mandatem. Dziś za taki wybryk można nie tylko stracić prawo jazdy, ale i pójść do więzienia.

Ile można wypić?

Ilość alkoholu, który można bezpiecznie wypić przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu jest ściśle uzależniona od masy ciała człowieka oraz od szybkości trawienia przez niego alkoholu. Ta druga cecha jest jednak bardzo indywidualna i ciężko ją określić za pomocą kalkulatora spożycia lub innego narzędzia tego typu. Przyjmuje się jednak, że człowiek o masie około 80 kg spala około 0,12 promila alkoholu w ciągu godziny. Po spożyciu jednego piwa, stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi około 0,35 promila. W przypadku mniejszych osób może być ono nieco wyższe, a w przypadku osób o masie ciała 120-130 kg może nawet nie przekroczyć dopuszczalnego 0,2 promila. Oznacza to, że teoretycznie przeciętny mężczyzna miałby 0,0 promila po około 3-4 godzinach od wypicia jednego piwa.

Dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu

Niezależnie od tego, czy nasz samochód to mazda czy mercedes, limity spożycia alkoholu są dla wszystkich kierowców jednakowe. Według polskiego prawa, maksymalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2 promila. Osoba, która ma więcej, niż 0,2 promila alkoholu, ale mniej, niż 0,5 promila jest w stanie po spożyciu i jeśli prowadzi pojazd, grozi jej grzywna, areszt od 5 do 30 dni oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdem na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli kierowca „wydmuchał” więcej, niż 0,5 promila, grozi mu kara więzienia, grzywna lub ograniczenie wolności, dodatkowo obowiązkowa zapłata zadośćuczynienia w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz FPPP oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdem na czas co najmniej 3 lat.

Bezpieczna podróż po spożyciu – czy to w ogóle możliwe?

Czy można bezpiecznie wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu? Oczywiście można, ale pod warunkiem, że upłynął pewien czas od ostatniego kieliszka i że mamy pewność, że w wydychanym powietrzu nie ma już alkoholu. Aby to sprawdzić, najlepiej mieć swój własny alkomat w samochodzie. Dzięki temu można skontrolować stan trzeźwości przed rozpoczęciem podróży.

Aby alkomat działał poprawnie, należy go poddawać procesowi kalibracji zgodnie z wytycznymi producenta. Jeśli urządzenie przechowywane jest w samochodzie, kalibracja może być wymagana nieco częściej. Jest to związane ze zmiennymi warunkami panującymi wewnątrz pojazdu. Kupując takie urządzenie warto upewnić się, czy ma ono możliwość ponownej kalibracji.

Nic, nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa jak I-ACTIVSENSE (szczegóły na stronie https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/technology/i-activsense/) nie zastąpią refleksu i zdrowego rozsądku kierowcy. Dlatego lepiej upewnić się, czy jesteśmy w stanie prowadzić pojazd bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *