Jak dbać o trawnik? Pielęgnacja, wskazówki

[REKLAMA]

Pielęgnacja trawnika to klucz do pięknego i estetycznego ogrodu. Nie tylko kwiaty, krzewy i drzewka ozdobne, ale też trawa stanowią o ciekawe aranżacji terenu zielonego. Zainwestuj więc trochę czasu w prace ogrodowe, które mają na celu pielęgnację trawnika.

Jak dbać o trawnik, aby dodawał działce blasku?

Koszenie i nadwadnianie są bardzo ważne!

Jeśli chcesz mieć elegancki, ciekawie zagospodarowany trawnik, zacznij o niego dbać od samego początku. Zaraz po zasianiu trawy obserwuj jej wzrost i codziennie podlewaj. W miarę upływu czasu, kiedy trawa znacznie podrośnie i zgęstnieje, ogranicz nawadnianie trawnika. Wtedy tę czynność należy wykonywać co 2-3 dni, nie wcześniej, Nadmierna wilgoć spowoduje gnicie i w efekcie wypadanie trawy. Twój ogród straci na swojej wartości, a Ty będziesz walczyć o regenerację zniszczonej trawy.

Kolejna sprawa to podkaszanie. W tej kwestii również zachowaj szczególną ostrożność. Pierwsze koszenie musi  być delikatne. Poczekaj aż świeżo założony trawnik podrośnie do ok. 8-10 cm i dopiero wtedy możesz wykonać pierwsze podkaszanie na wysokość ok 5-5,6 cm. Natomiast kolejne mogą być już nieco odważniejsze, bo trwa wtedy może osiągać wysokość od 4 do 4,5 cm.

Napowietrzanie trawnika i zakwaszanie dla lepszego wzrostu trawy

Kolejna czynność, którą trzeba wykonywać to wertykulacja trawnika. Pionowo nacięta darń na głębokości ok. 3-5 cm jest niezbędna do usunięcia obumarłych resztek roślinnych, w tym źdźbeł traw. Oprócz tego trawa jest przygotowana do lepszego wzrostu. Czynność tę wykonuje się wiosną oraz w październiku przed wykonaniem ostatniego koszenia.

Jeśli chcesz sprawdzić, jaki wskaźnik kwasowości ma gleba, musisz wykonać stosowne pomiary. Pomocne są papierki lakmusowe i różne roztwory, które po kontakcie z glebą zabarwiają się na określony kolor.  Często wykorzystuje się do pomiarów kwasomierz glebowy lub przyrządy elektroniczne. W Polsce większość gleb jest zasadowa lub ma obojętne pH, a wiele gatunków kwiatów potrzebuje większego zakwaszenia gleby. Konieczne jest więc zakwaszanie, jeśli testy wykażą, że jest taka potrzeba.

Trawnik wolny od kretów

Jeśli na Twoim trawniku znajdują się kopce ziemi usypane przez kreta, to znaczy, że musisz jak najszybciej się ich pozbyć. Pierwszy sprawdzony sposób, który stosuje się od dawna to rozłożenie siatki pod trawnikiem. To rozwiązanie jest skuteczne jednak tylko wtedy, kiedy dopiero zamierzasz posiać trawę lub rozłożyć rolki z trawą. Jeśli już jakiś czas w Twoim ogrodzie pielęgnujesz trawnik, musisz spróbować czegoś innego. Są dostępne różne preparaty odstraszające krety lub elektroniczne urządzenia emitujące dźwięki i drgania. Dzięki tym środkom szybkie pożegnanie z kretem jest jak najbardziej możliwe.

Jak ozdobić swój trawnik?

Trawnik zadbany, gęsty, równo skoszony jest idealnym miejscem na leżakowanie. Ale jest też wiele ciekawych sposobów na jeszcze większe uatrakcyjnienie tego miejsca. Możesz np. ustawić na nim ozdobne donice z kwiatami lub drzewkami. Warto zainwestować w coś bardzo atrakcyjnego, np. drzewko bonsai. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Regularne nawożenie w sezonie wegetacyjnym to podstawa. Dobrej jakości nawozy do bonsai sprzyjają rozwojowi kwiatów i owoców, o czym trzeba pamiętać.

Jeśli chcesz dokarmiać ptaki i sprawić im ciepłe, bezpieczne mieszkania, załóż karmniki i budki lęgowe. Nawet niewielki trawnik pomieści jeden słupek, na którym je zamontujesz. Najlepszym jednak miejscem jest wyższe drzewo do montażu ptasich domków. Jeżeli w Twoim ogrodzie znajdują się drzewa, to pomyśl o ciekawym ich zagospodarowaniu.

Trawnik to integralna część ogrodu, dlatego troska o niego jest bardzo istotna. Brzydka, źle przycięta, przesuszona lub nadgnita trawa będzie oszpecać teren zielony. Dlatego, jeśli marzysz o pięknym ogrodzie, nie zapominaj o ciekawej aranżacji trawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *