Lato w ogrodzie – jak ochronić rośliny przed upałem?

Od czerwca do sierpnia Twój ogród jest pełen życia, czyha na niego jednak również wiele zagrożeń, w tym bardzo mocne słońce oraz wysokie temperatury. Które rośliny potrzebują od Ciebie szczególnej ochrony latem? O czym pamiętać, aby Twój ogród przetrwał lato bez zniszczeń? Sprawdź nasz tekst!

Słońce jest potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu, jednak jego nadmiar może być szkodliwy i przyczynić się do poparzeń liści czy usychania całych roślin. Rośliny ogrodowe szczególnie narażone na wyschnięcie znajdują się na altanie, tarasie lub w innych bardzo widocznych i nasłonecznionych miejscach w ogrodzie – w upalne i wietrzne dni warto okrywać je agrowłókniną.

ZIEMOVIT przygotował dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu będziesz przygotowana do fali upałów i ochronisz swój ogród przed zgubnym wpływem gorąca.

Jak podlewać rośliny latem?

Wokół podlewanie roślin ogrodowych latem narosło wiele mitów oraz sprzecznych poglądów. Z jednej strony mówi się, że roślin nie należy podlewać w południe, gdyż wtedy słońce grzeje najbardziej, a zbierająca się na liściach woda może zadziałać jak lupa i poparzyć roślinę.

Z kolei część osób uważa, że woda na powierzchni rośliny działa jak bariera ochronna – to ona wyparuje w pierwszej kolejności zamiast wody krążącej w tkankach rośliny. Najlepiej jednak przy podlewaniu roślin ogrodowych w upał trzymać się następujących zasad.

  • W słoneczne dni powinno się podlewać ogród wcześnie rano, w przedziale godzinowym od 6 do 8, lub wieczorem, po 20. Najlepiej podlać rośliny na początku i na końcu dnia, w ten sposób zapobiegniesz przesuszeniu gleby.
  • W przypadku bardzo wysokiej temperatury warto podlewać rośliny letnią wodą, tak aby nie doznały szoku termicznego.
  • Należy podlewać samą glebę, a nie roślinę, tak aby liście, pędy czy kwiaty pod wpływem warstwy wody nie były narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Uwaga: w taki sposób spokojnie można podlać rośliny również w środku upalnego dnia.

Chcesz poznać więcej porad dotyczących podlewania różnych gatunków roślin o różnych porach roku? Sprawdź kalendarz ZIEMOVIT, w którym znajdziesz wiele przydatnych informacji – na lato i nie tylko.

Pielęgnacja trawnika latem

Jedną z bardziej wrażliwych na upały roślin ogrodowych jest… trawnik. Co prawda temperatury powyżej 20℃ jak najbardziej sprzyjają wzrostowi trawy, jednak w momencie, gdy zbliżają się one do 30℃, trawnik przestaje rosnąć. Jak ochronić zieloną powierzchnię Twojego ogrodu przed zgubnym wpływem upałów?

  • Koś trawnik do wysokości 5 cm, czyli nieco wyżej niż robi się to zazwyczaj. Warto również pamiętać o tym, aby koszenie przeprowadzać pod wieczór, gdy temperatura już spada.
  • Podlewaj trawnik wcześnie rano, ale nie wieczorem – zasada podlewania roślin ogrodowych nie działa w przypadku trawnika, gdyż zbyt duża ilość wody może wpływać na rozwój grzybów i chorób w trawie;
  • Po koszeniu warto pozostawić cienką warstwę ściętej trawy (tzw. mulcz), która zabezpieczy trawnik przed słońcem i nadmiernym parowaniem wody.

Jako że latem trawnik trzeba kosić bardzo często, potrzebne jest zapewnienie mu odpowiednich substancji, dzięki którym trawa będzie mogła szybko rosnąć. Nawóz granulowany do trawników ZIEMOVIT stosowany raz na miesiąc zapobiegnie wyjałowieniu gleby oraz zapewni trawnikowi niezbędne makro- i mikrolementy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *