Jakie wyposażenie do ozdobnego oczka wodnego?

Nie da się opisać radości, gdy coś co budujemy zostaje w końcu ukończone i zamiast wysiłku w kształtowanie możemy w końcu poznać radość z wykonanego zadania i jego efektów. Nie inaczej jest w przypadku oczek wodnych, kiedy to przechodzimy kolejno od wykopu, przez jego uszczelnienie i zabezpieczenie, aż do aranżacji linii przybrzeżnej, napełnienia zbiornika oraz wpuszczenia do niego ryb.

Pozostawione samemu sobie oczko wodne może jednak w takim przypadku szybko zarosnąć glonami i zamienić się w zielonkawą zupę – choć to przecież nic złego, bo np. żaby mogą żyć w takich warunkach (ryby jednak nie koniecznie). Ozdobne zbiorniki, które projektujemy coraz częściej na potrzeby swoich działek rekreacyjnych i ogrodów wymagają mimo wszystko pielęgnacji i utrzymania w czystości. Ponadto to głównie na nas spoczywa regulacja tego sztucznie stworzonego ekosystemu, bo bez tego długo nie nacieszymy się błyskiem kolorowych łusek pod lustrem wody. W co zatem powinniśmy się wyposażyć jeśli poważnie myślimy o budowie w pełni dopracowanego oczka wodnego?

Filtrowanie wody

Zanim zaczniemy planować wydatki na niezbędne akcesoria warto zapoznać się również z łatwo dostępnymi informacjami na temat tego, jak poprawnie zbudować i zlokalizować oczko wodne, aby też sama natura wspomagała nas w jego utrzymaniu w czystości. Przy tej okazji warto nie tylko zdobyć wiedzę na temat odpowiedniej głębokości, ale i np. o stopniu nasłonecznienia. Przechodząc jednak do sedna, ozdobne oczka wodne (nie ważne jak precyzyjnie nie zostały by zaprojektowane) zawsze będą potrzebować mechanizmów filtrujących wodę. Dlaczego? Organiczne drobiny, słońce, stojąca woda i inne czynniki naturalne szybko odkryją okazję do rozpoczęcia namnażania się glonów w wodzie. O ile ich niewielka ilość nie wpływa ujemnie ani na wygląd, ani na zdrowie ryb, to już zaniedbanie w tej kwestii może pozbawić ryby zarówno pokarmu, jak i dostępu do promieni słonecznych. Na szczęście na rynku istnieją odpowiednie filtry – dobiera się je do wielkości oczka i stopnia zanieczyszczenia, z którym muszą sobie poradzić – które są w stanie szybko uporać się z każdą skalą tego problemu.

Jak filtr to i pompa

By woda przepływała przez filtr musi ona zostać do niego wpompowana, a następnie odprowadzona. Tym zadaniem zajmują się pompy do ozdobnych oczek wodnych, które w większości przypadków kompatybilne są również z fontannami wodnymi. Dzięki temu zbiornik może tu zyskać nie tylko na funkcjonalności, ale również na estetyce. W zależności od modelu i potrzeb klienta sklepy oferujące ten asortyment mogą zaoferować modele, których przepustowość rozpoczyna się od kilku tysięcy litrów, a kończy nawet na 25-30 tys. litrów wody przepompowywanych w ciągu jednej godziny pracy. Mechanizm ten wymaga oczywiście zasilania energią elektryczną, jednak jeśli wybierzemy dobrze, może on zasilić nie tylko filtrowanie oczka wodnego i fontannę, ale również np. kaskadę. Jako ciekawostkę można wymienić w tym przypadku fakt, iż istnieją na rynku modele pomp, które użytkownik może obsługiwać zdalnie.

Co jeszcze do walki z glonami i nie tylko?

Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Czasem nieprzemyślany projekt rodzi tak duże wady konstrukcyjne, że w zasadzie nieustannie należy mieć się na baczności i do walki z glonami oraz o warunki dla swoich ryb stosować oprócz filtrowania wody także między innymi:
– preparaty chemiczne zabijające glony (ale nieszkodliwe dla ryb),
– system napowietrzający wodę (wiele gatunków ryb wymaga wysokiej zawartości tlenu w środowisku w którym przychodzi im żyć),
– lampy UV (ich światło nie szkodzi innym organizmom poza glonami, które nie są w stanie się w nim rozmnażać).

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Kupić-Oczko-Wodne.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *