Dobra widoczność po zmroku to bardzo ważna kwestia w przypadku aktywności outdoorowej. Okazuje się też niezbędna np. w przypadku nocowania pod namiotem. Aby ją zapewnić, można skorzystać ze specjalnych akcesoriów. Dobra latarka to najlepszy sposób, aby oświetlić sobie drogę w przypadku wędrówki po górach czy biegania po lesie o późnych godzinach wieczornych, czy nawet w nocy. Co warto wiedzieć o tego typu produktach?
Latarka, jako prosty przyrząd emitujący światło, znana jest już od dawna. Przede wszystkim jej rozwój nastąpił w XX wieku, dzięki czemu dziś można zaopatrzyć się w bardzo różnorodne wyroby, od specjalistycznych latarek ratowniczych po malutkie latarki-breloczki. Dobra latarka powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb użytkownika, bowiem inny model sprawdzi się w przypadku wprawnego biegacza czy alpinisty, natomiast inny będzie właściwy dla domowego majsterkowicza.
Rodzaje latarek
Producenci oferują bardzo zróżnicowane latarki, aby zadowolić każdego klienta. Nie są to już tylko toporne produkty o walcowatym korpusie i szerszej głowicy. Dziś przybierają także inne formy, aby mogły być wykorzystywane np. podczas wspinaczki wysokogórskiej, trekkingu czy zwiedzania jaskiń. Jednak bez względu na kształt latarki, jej główne zadanie pozostaje takie samo – ma precyzyjnie oświetlać dany teren. Jakie rodzaje latarek można znaleźć w sklepach?
- Latarki ratownicze – duże i profesjonalne produkty przeznaczone przede wszystkim dla służb ratunkowych.
- Latarki taktyczne – emitujące skupione, punktowe światło. Idealne dla wojska czy innych służb mundurowych. Zazwyczaj tego typu latarki można przypiąć do broni.
- Latarki turystyczne – to uniwersalne produkty, które sprawdzą się na kempingu czy podczas rodzinnej wyprawy w góry.
- Latarki czołowe – bardzo praktyczne wyroby przeznaczone dla biegaczy, rowerzystów czy osób uprawiających wspinaczkę.
Latarka czołowa
Wśród latarek dziś najbardziej popularna stała się latarka czołowa. Jej główną zaletą jest to, że umieszcza się ją na głowie, a nie trzyma w dłoni, w związku z tym ręce pozostają wolne. To bardzo praktyczne, zwłaszcza w przypadku aktywności outdoorowej. Typowa latarka czołowa składa się z modułu oświetleniowego, np. diod LED, systemu zasilania oraz mocowania w postaci pasków. Najczęściej tego rodzaju przyrządy oferują też kilka trybów świecenia, np. wąski i rozproszony. Na co zwrócić uwagę, kupując latarkę czołową?
- Bardzo ważną kwestią jest moc latarki, wyrażana w lumenach, która decyduje o tym, jak intensywne będzie światło emitowane przez latarkę. Nie warto jednak decydować się na produkty o bardzo dużej mocy, bowiem szybko się rozładowują. Biegaczom proponuje się latarki o mocy 100 lumenów, a np. miłośnikom kempingów takie o mocy 40 lumenów.
- System mocowania powinien zapewniać stabilność latarki i nie uciskać. W cięższych latarkach, oprócz opaski wokół głowy, nie powinno zabraknąć także taśmy przytrzymującej sprzęt od góry.
- Zasilanie może być akumulatorowe lub na baterie, jednak przede wszystkim poleca się drugie rozwiązanie ze względu na to, że w terenie utrudniony jest dostęp do prądu.
- Dobra latarka czołowa powinna być wodoodporna, ponieważ przy aktywności na dworze nigdy nie wiadomo, czy nie zacznie padać śnieg lub deszcz. Wodoodporność w latarkach oznaczana jest skrótem IPX i cyfrą, która im większa, tym gwarantuje wyższą ochronę przed wodą.
Latarka to sprzęt, którego nie powinno zabraknąć w wyposażeniu żadnego miłośnika sportów outdoorowych. Ponadto przyda się w kąciku majsterkowicza czy na kempingu. Do wyboru jest wiele różnorodnych latarek, a wśród nich dużym zainteresowaniem cieszą się latarki czołowe. Produkty te to najlepszy wybór dla wspinaczy, entuzjastów turystyki pieszej, rowerzystów czy biegaczy. Pozostawiają wolne ręce, dzięki czemu bez problemu można chwycić w dłonie kierownicę roweru czy kije trekkingowe.