Relaks w Beskidzie Śląskim, czyli wyjazd do Ustronia i Wisły

[REKLAMA]

Lato powoli się kończy, ale nie musi to oznaczać końca wakacyjnych wyjazdów. Jeżeli masz ochotę wyjechać jeszcze na kilka dni, ale nie masz pomysłu, który kierunek wybrać, to służymy podpowiedzią. Beskid Śląski! Ta piękna okolica kusi spokojnym klimatem i pięknymi widokami. Szczególnie wartymi polecenia miastami w tym regionie są Ustroń oraz Wisła. Chcesz wiedzieć, dlaczego? Przeczytaj i przekonaj się sam!

Beskid Śląski jest idealnym miejscem na jesienny odpoczynek. Ta część polski ma sobą wiele do zaoferowania. W Wiśle jest świetna infrastruktura turystyczna, wiele ciekawych obiektów – w tym zabytkowych – oraz oczywiście źródło największej z polskich rzek. Ustroń z kolei to miejsce stworzone dla fanów długich spacerów oraz dla tych, którzy chcą podreperować swoje zdrowie. Przyjeżdżają tu ludzie w każdym wieku – od rodzin z małymi dziećmi aż po starsze małżeństwa. Jeśli chcesz się przekonać na własnej skórze o wartości lokalnych atrakcjach, sprawdź noclegi Wisła oraz noclegi Ustroń!

Wisła noclegi – co warto zobaczyć?

Wisła wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Adamem Małyszem. Nic dziwnego, w końcu gwiazda polskich skoków narciarskich stąd pochodzi i tutaj też mieszka. Wiele turystów właśnie z tego powodu tutaj przyjeżdża. Są ciekawi, jak wygląda rodzinne miasto Adama Małysza. Jednak to tylko jedna z wielu ciekawych rzeczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co warto tu zobaczyć, odwiedź te miejsca:

  • Muzeum Beskidzkie – znajduje się w samym centrum miasta w jednym z ładniejszych budynków w Wiśle. Na wystawie stałej znajdziesz stroje ludowe Górali Śląskich oraz eksponaty świadczące o tradycjach pasterskich, rolniczych oraz tkackich. Na tyłach muzeum znajduje się zupełnie inny świat – jest tam zrekonstruowana wieś, na którą składa się kilka budynków. W dawnej wiosce znajdziesz kuźnię, chatę komornika i kolibę pasterską, a to wszystko wśród kwiatów, ziół i lnu.
  • Muzeum Magicznego Realizmu – czym jest magiczny realizm? Pewnie niewielu kojarzy to określenie. Jest to bowiem odłam bardziej znanego kierunku w sztuce – surrealizmu. Jesteś ciekaw, jak to wygląda? Nic prostszego! Wystarczy się tu wybrać. Zdecydowanie warto, bo w zbiorach muzeum znajdują się szczególne obrazy, np. zbiór oryginalnych dzieł Salvadora Dalego.
  • Źródło Wisły – to obowiązkowy punkt na liście miejsc do odwiedzenia w Wiśle. Właśnie tutaj swój początek ma królowa polskich rzek. Znajduje się on na Baraniej Górze, na której szczycie wznosi się wieża widokowa – można z niej podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego. Ale, ale… na te widoki trzeba zasłużyć. Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy, jak powstaje Wisła i jak wyglądają pierwsze metry największej rzeki naszego kraju, musisz najpierw przejść ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną na Baranią Górę. Gra warta świeczki.

Apartamenty Ustroń, czyli na co zwrócić tutaj uwagę

Przenieśmy się teraz do kolejnego miasta położonego nieopodal Wisły, czyli do Ustronia. Ta miejscowość jest kojarzona głównie z uzdrowiskiem. Ustroń jednak ma zdecydowanie więcej do zaoferowania:

  • Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego – szczególnie interesująca tutaj jest wystawa etnograficzna i prezentacja historii miasta nawiązująca do tradycji hutniczych, odlewniczych i kuźniczych. Obok z kolei znajduje się niewielkich rozmiarów skansen rolniczo-przemysłowy, a w nim narzędzia rolnicze używane kiedyś przez miejscowych chłopów. Dzieci na pewno zainteresuje wystawa starych zabawek, gier i przyborów szkolnych. Jeśli chcesz przenieść się w czasie lub poznać miejscowy folklor – oto idealne miejsce!
  • Park Kuracyjny – pięknie zrewitalizowany, znajduje się nieopodal Muzeum Ustrońskiego. Kiedyś w tym miejscu składowano żużel na potrzeby huty. Dziś to zieleń, ławeczki, plac zabaw, drewniane rzeźby, a także amfiteatr. Przed wejściem do parku znajduje się pamiątka po zakładzie przemysłowym, który kiedyś tu działał. Jest nią duży wytop z hutniczego pieca. To miejsce jest o tyle klimatyczne, że cieszy się powodzeniem nie tylko wśród turystów, ale także wśród mieszkańców Ustronia.
  • Kompleks uzdrowiskowy – w Ustroniu znajduje się jeden z największych kompleksów uzdrowiskowych. To za sprawą tutejszych leczniczych właściwości wód i borowin. W sanatoriach w Ustroniu leczy się choroby narządów ruchu, układu oddechowego, krwionośnego oraz problemy neurologiczne. Każdy, kto chce podreperować swoje zdrowie lub po prostu o nie zadbać, powinien pamiętać o tej destynacji.

Ciekawym elementem krajobrazu Ustronia są piramidy. Piramidy – czyli domy wczasowe i sanatoryjne wybudowane w latach sześćdziesiątych XX wieku. Budowa została zlecona przez śląskiego wojewodę. Mają one bardzo urokliwe nazwy, np.: Róża, Tulipan, Magnolia. Są one zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem miasta. Jeśli nie wierzysz, że w Polsce, konkretnie w Ustroniu, znajdziesz piramidy – przekonaj się sam i zobacz ofertę apartamentów Sun & Snow w okolicy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *