Budowa studni – jak wygląda w XXI wieku?

[REKLAMA]

W XXI wieku nadal wiele gospodarstw domowych w Polsce nie ma podłączenia do sieci wodociągowej. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem na pozyskanie wody jest budowa studni.

Chociaż może wydawać nam się, że czasy budowy studni mamy już za sobą, to jednak w rzeczywistości nadal są one wznoszone bardzo często. W porównaniu z techniką budowy studni przed laty dużo się jednak zmieniło.

Przed rozpoczęciem budowy

Zanim jednak dojdzie do prac, konieczne jest przejście wstępnego etapu przygotowań. W tym celu konieczne jest wybranie właściwego miejsca na budowę studni, a potem przeprowadzenie odpowiednich formalności, w tym zgłoszenie, że chcemy ją wykonać.

Aby mieć pewność, że w konkretnym miejscu będzie znajdowała się woda, wykonuje się tak zwane rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych. Ma ono na celu stwierdzenie, czy w gruncie znajduje się warstwa wodonośna i na jakiej jest ona głębokości. W zależności od wyników dobiera się też określony typ studni – obecnie najczęściej są to studnie głębinowe.

Przystępujemy do prac

Budowę studni najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej ekipie, która będzie mogła wykonać wszystkie prace kompleksowo i fachowo. Jeśli budowana będzie studnia głębinowa, wykorzystuje się specjalny osprzęt, na przykład taki jak wiertnica do studni z Staltechnika – polskiej firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych wiertnic.

Po wykonaniu odwiertu w odpowiednim miejscu przeprowadza się dalsze prace, w tym także umieszczenie w studni odpowiedniej pompy i poprowadzenie instalacji aż do budynku.

Sam proces budowy studni nie jest zatem bardzo skomplikowany, ale bardzo duże znaczenie ma dobór optymalnego miejsca pod wiercenie, a także precyzyjne wykonanie prac wiertniczych i wykończeniowych. Tylko wtedy studnia będzie mogła zaopatrywać budynek w czystą i świeżą wodę bez przerw.

Do zapoznania się ze swoją ofertą wiertnic zaprasza firma Staltechnika – wiertnica do studni z Staltechnika to sprawdzony wybór do prowadzenia szeregu prac wiertniczych, w tym do budowy studni głębinowych, zakładania pomp ciepła, pali CFA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *