5 prostych sposobów na utrzymanie czystości w chlebaku

[REKLAMA]

Dużo mówi się o wyborze odpowiedniego chlebaka. Mało kto jednak wie o tym, co może się stać, jeśli nie będziemy go odpowiednio czyścić. Trzeba pamiętać, że jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o pojemnik na chleb, pieczywo będzie przechowywane w towarzystwie bakterii, grzybów i roztoczy. Jak temu zaradzić?

Co może mieszkać w brudnym pojemniku na pieczywo?

Czarna pleśń to gatunek grzyba, który zazwyczaj gromadzi się w zakamarkach i rogach chlebaka. Być może nie brzmi to groźnie, ale zarodki czarnej pleśni mogą powodować zatrucia, a wdychanie jej może spowodować nawet chorobę płuc o objawach podobnych do gruźlicy. Pleśniaki poznasz po charakterystycznym nieestetycznym kożuchu na chlebie. Jedzenie pieczywa z tego typu pleśnią może spowodować trudne do leczenia choroby – mikotoksykozy. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do raka wątroby! Bakterie E-coli powodują zatrucia pokarmowe, które przyczyniają się do odwodnienia organizmu. Może powodować zapalenie otrzewnej, a nawet prowadzić do posocznicy. Salmonella – doprowadzenie do rozwijania się salmonelli w chlebaku może doprowadzić do wymiotów, gorączki i odwodnienia. Roztocza mogą spowodować alergię, która nieleczona może doprowadzić nawet do astmy oskrzelowej! Jad kiełbasiany powstaje podczas rozkładania się resztek jedzenia. Spożywanie pieczywa zarażonego jadem kiełbasianym może powodować zatrucie organizmu.

Jak więc chronić chlebak przed taką ilością bakterii?

Zwykłe wytarcie dna chlebaka nie wystarczy! Bez względu na jego rodzaj raz w tygodniu wyczyść chlebak za pomocą mieszanki wody i octu. Skuteczne sposoby na dbanie o czystość w chlebaku Po wyczyszczeniu wsyp do środka sodę oczyszczoną i pozostaw na noc. Na drugi dzień polej dno chlebaka wrzątkiem. Odczekaj godzinę, umyj i wytrzyj suchym, papierowym ręcznikiem. Soda usunie nie tylko bakterie, ale również nieprzyjemny zapach. Nie trzymaj w pojemniku na chleb gotowych kanapek z wędlinami i nabiałem. W ten sposób możesz rozpocząć w chlebaku hodowlę salmonelli lub bakterii e-coli. Jeśli zauważysz w swoim chlebaku czarną pleśń – od razu pozbądź się chlebaka! Nie trzymaj chleba w plastikowym worku. Taki sposób przechowywania pieczywa przyśpiesza rozwój pleśni. I pamiętaj – jeśli mimo skrupulatnego dbania o chlebak i tak zauważysz pleśń – czym prędzej pozbądź się chlebaka!

Jak czyścić drewniany chlebak?

Posiadacze drewnianych chlebaków szczególnie mocno powinni dbać o higienę swoich pojemników na pieczywo. Drewniane chlebaki najbardziej narażone są na pojawienie się w nich pleśni. Regularnie przecieraj dno chlebaka wodą z octem. Po takim zabiegu najlepiej jest zostawić otwarty chlebak na około dobę i poczekać aż jego wnętrze dokładnie wyschnie, zanim znowu zaczniesz go użytkować. Chlebak drewniany jest trudny w utrzymaniu czystości. Nie można go myć pod bieżącą wodą, ani też używać silnych detergentów. Dopuszczalne jest tylko przecieranie go wilgotną ścierką. Drewniany chlebak pochłania wilgoć z otoczenia, a po pewnym czasie może zacząć się odbarwiać lub odkształcać. Jeśli więc nie jesteś pewien czy dasz radę odpowiednio dbać o drewniany chlebak, ale zależy ci na jego efekcie wizualnym – zastanów się nad zakupem chlebaka bambusowego. Jego jasny, podobny do klasycznego drewna kolor z pewnością przypadnie ci do gustu, a jest on znacznie łatwiejszy w higienicznym utrzymaniu.

2 thoughts on “5 prostych sposobów na utrzymanie czystości w chlebaku”

  1. Soda jest świetna do czyszczenia, ale nie myślałam, żeby używać jej też do chlebaka. Cóż, najwyższy czas więc zacząć.

  2. Ojciec mi kiedys mowil ze do chlebaka warto wlozytc jablko. W celu zeby pieczywo dluze trzymalo swoje wlasciwosci sporzyjajace sporzyciu. Pozdrawiam .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *