Domowe sposoby na czyszczenie pomnika

[REKLAMA]

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie pomnika na cmentarzu w czystości jest stosowanie domowych środków. Istnieje wiele artykułów gospodarstwa domowego, które można wykorzystać do bezpiecznego czyszczenia i polerowania pomnika.

Środek czyszczący a materiał nagrobka

Środek czyszczący powinien zostać użyty w zależności od materiału płyty nagrobkowej. Oto kilka przykładów: 

  • Kamień – woda i mydło do naczyń to zazwyczaj najlepszy sposób na rozpoczęcie czyszczenia większości płyt. Możesz użyć szczotki z miękkim włosiem, aby poluzować brud i zanieczyszczenia, które przylegają do kamienia. Po zakończeniu szorowania należy dokładnie spłukać kamień czystą wodą.
  • Marmur – jeśli pomnik jest wykonany z marmuru, możesz użyć mieszaniny jednej części wody i jednej części octu. Nanieś mieszaninę na kamień za pomocą miękkiej szmatki i pocieraj okrężnymi ruchami. Po zakończeniu dokładnie spłucz czystą wodą.
  • Granit – w przypadku pomników granitowych można przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody. Wetrzyj pastę w kamień, używając miękką ściereczką. Po zakończeniu pracy wypłucz kamień wodą.
  • Brąz – jeśli masz kamień z brązu, do jego czyszczenia możesz użyć mieszaniny jednej części wody i jednej części octu. Nanieś mieszaninę na powierzchnię kamienia i pocieraj ją okrężnymi ruchami za pomocą miękkiej szmatki. Po zakończeniu dokładnie spłucz czystą wodą i osusz miękką szmatką.

Polerowanie kamienia pomoże nadać mu błyszczące wykończenie. Możesz użyć pasty przeznaczonej do polerowania pomników cmentarnych lub zrobić własną, używając równych części wody i alkoholu. Nanieś środek polerski na kamień za pomocą miękkiej szmatki i poleruj go okrężnymi ruchami, aż kamień będzie błyszczący. Zakład Kamieniarski nagrobki Katarzyńska pomoże Ci w wyborze nie tylko nagrobka, ale także podpowie jakimi środkami najlepiej go czyścić. 

Ocet

Ocet jest naturalnym środkiem dezynfekującym i może być użyty do oczyszczenia pomnika z bakterii i brudu. Wystarczy zmieszać w butelce z rozpylaczem równe części wody i octu, a następnie nanieść je na pomnik. Wytrzyj do czysta miękką szmatką. Jeżeli jesteś w województwa wielkopolskiego, to polecamy nagrobki w Poznaniu, które na pewno sprostają Twoim wymaganiom.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejny doskonały środek do czyszczenia pomników. Może być używana do usuwania plam i polerowania powierzchni kamienia. Przygotuj pastę, mieszając sodę oczyszczoną z wodą i nacieraj nią pomnik za pomocą miękkiej szmatki. Spłukać wodą.

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest kolejnym naturalnym środkiem dezynfekującym i może być stosowany w taki sam sposób jak ocet. Zmieszaj równe części wody i soku z cytryny w butelce z rozpylaczem i nanieś na pomnik. Wytrzyj do czysta miękką szmatką.

Te wskazówki powinny pomóc Ci w utrzymaniu pomnika na cmentarzu. Jeśli nie masz pewności, czy użyć któregoś z tych środków czyszczących, zawsze najlepiej jest najpierw przetestować je na niewielkiej powierzchni pomnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *