Jak dbać o pomniki na cmentarzach?

[REKLAMA]

Pomniki na cmentarzach stawiamy naszym bliskim, którzy zakończyli już swoją wędrówkę przez życie doczesne. Staramy się, aby były piękne, trwałe i żeby jak najdłużej informowały, kto spoczywa w tym miejscu. Coraz częściej też chcemy, aby pomnik odzwierciedlał charakter lub pasje zmarłego, stąd na cmentarzach pojawiają się coraz ciekawsze bryły nagrobków, coraz częściej zamawia się też projekty pomników u architektów. Jak zadbać o takie dzieło, aby przez wiele lat prezentowało się doskonale?

Nagrobki wykonywane są z różnych materiałów. Kiedyś na cmentarzach niepodzielnie królowało lastriko, czyli rodzaj betonowych płyt, które formuje się z mieszaniny cementu, wody, grysu i barwnika. Materiał ten stosowany jest powszechnie do dziś, przede wszystkim z uwagi na niską cenę. Jednak nie jest on tak odporny na warunki atmosferyczne jak granit czy marmur, więc coraz częściej ustępuje on pola tym kamieniom. Sprawdź, jak należy pielęgnować pomniki w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane?

Pomniki z lastriko

Nagrobki wciąż najczęściej wykonuje się z lastriko, choć jest to materiał wymagający najwięcej pracy i wysiłku podczas konserwacji. Wszystko dlatego, że płyty wykonane z lastriko mają porowatą i dość nierówną powierzchnię, a przez to kumulują zanieczyszczenia, a także umożliwiają przedostawanie się wody i wilgoci w głąb całej struktury. Skutkiem tego są powstające na powierzchni plamy i zabrudzenia, które czasem naprawdę trudno usunąć bez użycia wody utlenionej lub zwykłego denaturatu. Jeśli te środki się nie sprawdzą, trzeba sięgnąć po amoniak.

Po oczyszczeniu powierzchni i dokładnym umyciu nagrobka, trzeba go zabezpieczyć przed rozwojem grzybów i pleśni, a do tego służą specjalne preparaty, szczególnie te na bazie silikonu lub teflonu. Wszelkie pęknięcia i ubytki należy wypełnić zaprawą, aby nie postępował proces degradacji. Czynności te muszą być wykonywane regularnie, gdyż w przeciwnym razie cały nagrobek zmatowieje, popęka i pokryje się mchem.

Nagrobki z granitu

Zupełnie inaczej wygląda pielęgnacja nagrobków wykonanych z płyt granitowych. Kamień ten jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale stosunkowo słabo radzi sobie z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, bo śnieg i deszcz powodują jego matowienie.

Jednak jeśli o nagrobek będziemy dbać regularnie, to zachowa on swój nienaganny wygląd przez długie lata. Granitowy pomnik najlepiej myć raz w miesiącu, a najlepszym środkiem do mycia jest zwykła woda z octem. Ostrożnie należy postępować z uporczywymi zabrudzeniami, bo ostre szczotki mogą porysować powierzchnię płyty. Jeśli nosimy się z zamiarem zakupu środków chemicznych do czyszczenia lub konserwacji granitu, warto najpierw spróbować nałożyć taki preparat w niewidocznym miejscu i sprawdzić, jak zareaguje kamień. Po zastosowaniu takiego środka pomnik dokładnie myjemy zwykłą wodą, usuwając resztki preparatu. Na koniec zabezpieczamy całą powierzchnię przez gromadzeniem się mchu i grzybów.

Marmur

Nie ma co ukrywać, że najbardziej efektownie wyglądają pomniki z marmuru. Te jednak wymagają uważnej pielęgnacji. Przed przystąpieniem do mycia warto oblać pomnik dużą ilością wody i odczekać kilkanaście minut, jako że wówczas brud będzie można znacznie łatwiej usunąć, nie narażając powierzchni na uszkodzenia. Czyszczenie przeprowadzamy przy użyciu specjalnych środków przeznaczonych do pielęgnacji i konserwacji powierzchni marmurowych.

Jeśli zamierzasz podjąć decyzję, z jakiego materiału wykonany zostanie pomnik dla bliskiej ci osoby, weź pod uwagę sposób pielęgnacji nagrobka. Profesjonaliści, tacy jak ci ukrywający się pod adresem www.szczerba-granit.pl z pewnością doradzą najlepsze rozwiązanie. Aby zadbać właściwie o pomnik na cmentarzu, trzeba dysponować sporą ilością wolnego czasu i siły. Wybierz więc rozwiązanie, które będzie odpowiadać twoim możliwościom.

 

2 thoughts on “Jak dbać o pomniki na cmentarzach?”

  1. No trzeba wiedzieć jak o nie dbać, żeby się za szybko nie zniszczyły. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi mogą być naprawdę piękne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *