Jaka muzyka na pogrzebie będzie odpowiednia?

[REKLAMA]

Muzyka odgrywa na ceremoniach pogrzebowych ważną rolę, stanowiąc istotny element całej oprawy uroczystości. Jej zadaniem jest oddawanie w tle emocji towarzyszących żegnaniu zmarłego. Jaka muzyka na pogrzebie będzie odpowiednia?

Jaką formę może mieć muzyka na pogrzebie?

Muzyka na pogrzebie może przyjąć różną formę. Dość często rodzina decyduje, że za całą oprawę odpowiadać będzie jedynie kościelny organista. Coraz powszechniejsze staje się jednak zapraszanie do wykonania utworu żałobnego innego muzyka lub solisty. Na ceremoniach pochówku najczęściej słyszy się wówczas trąbkę, skrzypce, wiolonczelę, gitarę lub flet. W takim wypadku muzyka grana przez artystę może – w przeciwieństwie do organów – rozbrzmieć nie tylko w kościele, ale także w innych miejscach, np. na cmentarzu. Oczywiście, utwory na pogrzebie nie muszą być wykonywane na żywo. Często zakłady pogrzebowe oferują oprawę muzyczną polegającą na odtwarzaniu wybranych kompozycji za pomocą nagłośnienia.

Zakład Pogrzebowy Skrzydlate Anioły oferuje – wśród wielu innych usług pogrzebowych – także oprawę muzyczną na żywo. Zapewnia ją właścicielka firmy – Pani Magdalena Szymańska – która jest cenioną skrzypaczką oraz śpiewaczką. Jest to niewątpliwy atut, który pozwala na zaoferowanie niezwykle bogatego i pięknego repertuaru utworów muzycznych na pogrzebie.

Klasyczne i religijne motywy muzyczne

Podczas pogrzebów powszechnie grana jest muzyka klasyczna. Do dzieł najbardziej kojarzących się z żegnaniem zmarłych należy „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina. Odpowiednim wyborem będą również utwory Bacha, Mozarta, Czajkowskiego, Schuberta i Lutosławskiego. Wiele rodzin życzy sobie, by podczas żegnania ich bliskich rozbrzmiał hejnał – np. „Cisza” („Silenzio”), wykonany przez trębacza. Niezwykle często granym utworem jest także jeden z najpopularniejszych motywów muzycznych czyli „Ave Maria”. W Polsce na większości uroczystości pogrzebowych w kościele śpiewa się także znane katolickie pieśni, takie jak „Anielski orszak” czy „Barka”.

Pogrzeb a utwory muzyki popularnej

Oprawa muzyczna na pogrzebie nie musi ograniczać się do utworów klasycznych czy religijnych. Bliscy osoby zmarłej mogą zdecydować się na inne rozwiązania, wybierając w zasadzie dowolną piosenkę świecką. Najczęściej stawia się na podniosłe, melancholijne utwory polskiej lub światowej muzyki rozrywkowej, mówiące o tęsknocie, odchodzeniu czy żegnaniu. Klasykiem jest więc popularne „Hallelujah” Leonarda Cohena czy „Time to say Goodbye” Andrei Bocellego. Na uroczystościach grywane bywają też piosenki m.in. Franka Sinatry, Louisa Armstronga, Zbigniewa Wodeckiego, Anny German, Edyty Geppert czy Violetty Villas.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nad trumną rozległ się ulubiony utwór zmarłego czy też hymn klubu sportowego, któremu nieżyjący kibicował (popularny przykład – „Sen o Warszawie” Czesława Niemena). Tak naprawdę możliwości jest wiele – pamiętajmy więc, że odpowiednia muzyka na ceremonii pochówku to niekoniecznie tradycyjne utwory pogrzebowe, ale również takie, które w jakiś sposób wiąże się z osobą zmarłego, jego gustem czy stylem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *