Jaki kamień wybrać na nagrobek cmentarny?

[REKLAMA]

W Polsce panuje bardzo zmienny klimat, dlatego wybór konkretnego rodzaju kamienia na nagrobek nie jest łatwy. Pogoda i temperatura mają bardzo duże znaczenie dla kondycji materiałów, z których powstał nagrobek dla zmarłego.

Najbardziej odpornym na przymrozki, śnieg, wiatr i ulewne deszcze jest granit. Jest to materiał, który cechuje się wysoką odpornością również na mechaniczne uszkodzenia, więc trudno będzie go w jakikolwiek sposób zniszczyć.

Czy warto postawić na nagrobek wykonany z granitu?

Granit to jedna z najstarszych skał, która nie odkształca się pod wpływem czasu. Ten wysokiej klasy materiał nie zmienia również swojego pierwotnego wyglądu, nawet pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych.

Jak się okazuje, surowiec ten można także bezproblemowo obrabiać, co ułatwia pracę specjaliście w zakładzie kamieniarskim. Fachowiec będzie mógł wykonać dla klienta dowolny projekt nagrobka. Materiał można w łatwy sposób szlifować, poddawać cięciu, kształtować odpowiednią formę, a nawet tworzyć skomplikowaną dekorację.

Nagrobki w Poznaniu można zamówić w różnej gamie struktur oraz barw. Bardzo ładnie prezentują się gładkie pomniki posiadające całkowitą ciemną powierzchnią, ale także te wykonane w odcieniu zieleni czy nawet szarości.

Ile trzeba zapłacić?

Nie można z góry przewidzieć, jaka będzie ostateczna cena za konkretny nagrobek z granitu. Koszt całego projektu zależy w głównej mierze od tego, jakie będzie miał wymiary oraz jaki wzór zostanie zastosowany.

Cena nagrobka granitowego w Poznaniu uzależniona jest także od aktualnej ceny tego surowca. Na cenę surowca wpływają takie czynniki jak:

  • kraj pochodzenia,
  • grubość,
  • struktura,
  • kolor,
  • częstotliwość występowania.

Jeżeli zainteresowani jesteśmy granitem, który występuje w bardzo rzadkim kolorze oraz importowany jest z innego kraju, to musimy liczyć się z jeszcze większymi kosztami.

W jaki sposób dbać o nagrobek cmentarny z granitu?

Każdy, kto decyduje się na zamówienie nagrobka cmentarnego wykonanego z granitu, musi również pamiętać o tym, aby go regularnie czyścić i pielęgnować. Takie czynności nie wymagają zbyt dużej ilości czasu, ponieważ wykonujemy je tylko kilka razy w roku, ale jeżeli chcemy, aby pomnik na długi czas zachował swój naturalny wygląd, to warto go systematycznie odświeżać.

Do czyszczenia i mycia z zanieczyszczeń najlepiej jest wykorzystać specjalny preparat, który przeznaczony jest głównie do pomników wykonanych z granitu. Alternatywnym rozwiązaniem jest woda z odrobiną octu, która świetnie usuwa kurz, piach i inne brudy.

Osoby, które pierwszy raz będą zajmować się pielęgnacją nagrobka z granitu, powinny pamiętać o tym, aby nie używać żadnych ostrych przedmiotów, takich jak druciana szczotka, ponieważ w ten sposób można porysować płytę. Do delikatnego mycia warto wykorzystać zwykłą ściereczkę albo miękką gąbkę.

W czym pomoże firma produkująca nagrobki z granitu?

Firma zajmująca się produkcją pomników z granitu oferuje również wykonanie blatów, parapetów, schodów i innych elementów. Każdy klient otrzyma fachową pomoc przy wyborze odpowiedniego wzoru i kolorystyki. W ramach usług świadczony jest również montaż na cmentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *