Rozlany wosk ze znicza na nagrobku – jak usunąć parafinę z pomnika.

[REKLAMA]

Rozlany wosk ze znicza na nagrobku – jak usunąć parafinę z pomnika. W naszym kraju, w miesiącu listopad najwięcej kłopotów z plamami na kamieniu naturalnym mają zapewne przede wszystkim ci, którzy opiekują się nagrobkami, pomnikami i grobowcami. Powód zazwyczaj jest jeden – pęknięty znicz, pęknięty lampion i rozlany wosk na płycie nagrobka, wyciekajacy z pękniętej obudowy. Od czasu do czasu plamy z wosku na nagrobku są punktowe i niewielkie, bo wylewający się wosk lub parafina nie był aż tak rozgrzany. Dlatego wyciekając wytracił temperaturę albo pęknięcie szklanej obudowy znicza powstało dopiero pod koniec jego wypalania. Najczęściej jednak poszkodowani pokazują zdjęcia sporych plam rozlanego wosku na dużej powierzchni płyty nagrobka, a nawet ściekającego wosku na otoczenie grobowca. Najtrudniejsze do usunięcia są plamy wosku z rozgrzanego znicza na nagrobkach, które wykonane są np. z lastryka albo niepolerowanego, szorstkiego kamienia. To materiały, których chłonność jest podwyższona.

Rozlany wosk ze znicza na nagrobku – jak usunąć parafinę z pomnika.

Jeżeli powierzchnia grobowca czy nagrobka została wcześniej zaimpregnowana, usuwanie plamy z wosku po zniczu jest bardzo łatwe, bo wosk nie powinien wsiąknąć w kamień. Jeżeli jednak impregnacja powierzchi nagrobka nie była przeprowadzona, to żadne tzw. „samodzielne – domowe sposoby na usunięcie plamy z rozbitego znicza” nie podziałają. Mimo iż wiele osób próbowało już usuwania plam z wosku na nagrobku używając acetonu, skoncentrowanego płynu do mycia naczyń, opalarek lub innych amatorskich mieszanek z sodą. Zazwyczaj takie działania kończyły się brakiem sił, a nawet niszczeniem struktury kamienia i powstaniem innych plam i przebarwień lub zniszczeniem gładkiej i polerowanej warstwy płyty nagrobka. Niektórzy wykonywali takie działania, nie bojąc się o koszty naprawy kamienia.

Jak usunąć plamy z wosku powstałe na nagrobku?

Do dyspozycji mamy zaawansowaną chemię kamieniarską do usuwania tłuszczy, parafiny i wosku z kamienia naturalnego, lastryka, kostki brukowej i betonu. Jak to działa i który jest odpowiedni.

Renomowany i chyba najstarszy producent z Niemiec Akemi produkuje płyn do usuwania wosku z kamienia o nazwie Akemi Wachsentferner. Środek ten idealnie spisuje się w chwilach gdy rozlany wosk nie wsiąknął zbyt głęboko w powierzchnię i w sytuacji gdy wosk rozlał się na powierzchniowej warstwie płyty kamienia i zdążył szybko zastygnąć lub się ostudzić. Tym płynem usuniemy bardzo łatwo, (na zasadzie zmywania) wszystkie płytkie lub niezbyt głębokie plamy z wosku i plamy z parafiny na wszystkich materiałach z których produkuje się nagrobki.

Jeśli ten preparat nie usunie plamy z wosku i z rozlanego znicza na nagrobku, czyli rozlany wosk wtopił się zdecydowanie głębiej w powierzchnię i plama nie jest jedynie powierzchniowa. Proste i szybkie prace polegające na zmywaniu nie wystarczą i musimy sięgnąć po środki chemiczne, które wymagać będą poświęcenia więcej czasu i innych działań.

Należy użyć pastę do usuwania tłustych plam i parafin Oil Absorber polskiego producenta impregnatów Consil. Pasta działa w taki sposób, że po nałożeniu jej na widoczną plamę rozlanego wosku pasta wysycha twardnieje tworząc zewnętrzną skorupę, którą należy oderwać niczym płat od oczyszczanej powierzchni. Pasta zawiera składniki, które absorbują – wysysają parafinę, tłuszcze i wosk z powierzchni kamienia, lastryka obudowy nagrobka.

Prawie takie same właściwości ma pasta od producenta Akemi – nazwa: Oil und Fettenpaste. Używamy jej tak samo jak pastę Consil.

To która pasta do usuwania wosku z kamienia jest lepsza, zdania są podzielone na pewno po połowie. Fakty są jednak takie, że skuteczność obu past uzależniona jest jedynie od tego jak głęboka jest plama z rozlanego znicza, jaka ilość gorącego wosku wchłonęła powierzchnia nagrobka i jaka była temperatura otoczenia i wosku. Dlatego po oderwaniu wyschniętej pasty, trzeba odczekać kilkanaście dni, aby upewnić się, że wilgoć albo upał nie sprawią, że parafina ponownie zostanie wydobyta na powierzchnię z głębi materiału. Jeśli tak się stanie, konieczne będzie powtórzenie czynności ponownie.

Brak jakiegokolwiek śladu po plamie daje zielone światło do zaimpregnowania powierzchni grobowca, aby uniknąć takich zaplamień w przyszłości.

Wiedza pozyskana od specjalistów z Impregnat do kamienia .pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *