Sprężarki śrubowe – gdzie się je montuje?

[REKLAMA]

Sprężarka śrubowa to jeden z najpowszechniej stosowanych rodzajów sprężarek. Ich popularność wynika z tego, że pracują cicho, są bardzo wydajne i wyróżniają się długą żywotnością, co uzasadnia ich wyższą cenę zakupu. Gdzie najczęściej się z nich korzysta?

Jak działa sprężarka śrubowa?

W sprężarce tego typu powietrze jest zasysane z otoczenia przez filtr wlotowy, po czym przepływa przez regulator ciśnienia i trafia do stopnia śrubowego, gdzie ulega sprężeniu. Kolejne etapy pracy sprężarki to oczyszczanie powietrza oraz jego chłodzenie.

W komorze sprężającej gaz może znajdować się olej – dzięki jego obecności przestrzeń między śrubami jest szczelniejsza, a poszczególne elementy maszyny wolniej się zużywają. Takie rozwiązanie nie sprawdza się jednak we wszystkich warunkach, ponieważ mimo zastosowania filtrów drobinki oleju wciąż pozostają w sprężonym powietrzu, co negatywnie wpływa na produkt końcowy. Dlatego tam, gdzie wymagane jest idealnie czyste powietrze, montowane są sprężarki bezolejowe, na przykład firmy Aerzen.

Gdzie można znaleźć sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe występują w wielu wariantach. Parametry dobiera się pod kątem potrzeb użytkownika, dlatego inny sprzęt montowany jest w małych warsztatach, a inny w wielkich halach przemysłowych. W dużych firmach produkcyjnych sprężarki często pracują na okrągło, więc uzasadniona jest inwestycja w sprzęt wysokiej klasy, energooszczędny, który spełnia restrykcyjne wymogi techniczne i sanitarne – sprężarka śrubowa jest droższa od tłokowej, ale generuje niższe koszty eksploatacyjne i nadaje się do pracy w trybie ciągłym.

Sprężarki wykorzystywane są w przemyśle maszynowym, petrochemicznym, lotniczym, morskim, metalurgicznym, kolejnictwie, na placach budowy, przy wulkanizacji, w zakładach ślusarskich, lakierniczych, do zasilania narzędzi pneumatycznych. Tam, gdzie niedopuszczalne są jakiekolwiek zanieczyszczenia powietrza, wykorzystuje się sprężarki bezolejowe, idealne do pracy w warunkach sterylnych – to branża medyczna, gabinety stomatologiczne, produkcja żywności i leków, przemysł papierniczy, branża elektroniczna.

Przenośne modele sprężarek śrubowych są wyposażone w wygodne kółka i uchwyty, co ułatwia transport maszyny na miejsce przeznaczenia. Modele stacjonarne, znacznie większe i cięższe, montowane są w halach produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *