Obróbka plazmowa – czyli jaka?

[REKLAMA]

Plazma kojarzy nam się z nowoczesnością – czymś kosmicznym i albo doskonale współczesnym, albo nawet wybiegającym w przyszłość. Niewiele osób ma dokładne pojęcie czym jest (to gorący stan skupienia, który stanowi mieszaninę wyrwanych z atomów elektronów i dodatnio naładowanych jonów), jednak wszystko co określamy jako „plazmowe” wydaje nam się w pełni profesjonalne i nowoczesne. W tym momencie dobierane jest do wielu narzędzi czy prac – między innymi obrabiania metali.

Obróbka plazmowa – co to takiego?

Obróbka plazmowa odnosi się przede wszystkim do prac na metalach, choć nie tylko. To właśnie jednak one są głównym materiałem, który ulega obrabianiu – może być cięty, przecinany, skórowany, spawany, topiony czy dowolnie kształtowany. Obróbka tego typu znajduje wiele zastosowań – polega bowiem na wpływaniu poprzez energię cieplną, płynącą ze skoncentrowanego strumienia plazmy, na niewielką powierzchnię jakiegoś przedmiotu, co czyni go bardziej plastycznym. Dzięki temu można na przykład rozgrzać metal do temperatury jego topnienia, stopić go, a następnie wydmuchać ze szczeliny, by ukształtować tym samym pozostałą część.

Cięcie i spawanie plazmowe

Najpopularniejsze, wykonywane na metalach działania to ich cięcie oraz spawanie. W tym pierwszym przypadku proces odbywa się przy zastosowaniu łuku plazmowego (który jarzy się między elektrodą a materiałem obrabianym) i może być wykonywany albo ręcznie, albo też w sposób zmechanizowany. Z pewnością wersja ręczna pozwala na większą kontrolę nad procesem, ale i konieczne jest włożenie większej siły w jego wykonanie. Jeśli zaś chodzi o spawanie plazmowe, ono również jest wykonywane przy wykorzystaniu ogniskowania łuku elektrycznego. Powstaje on przy elektrodzie, między nią a miejscem, gdzie ma zostać wykonane spawanie. Proces pozwala łączyć ze sobą jakieś materiały, tworząc odpowiednią spoinę. Istnieją trzy podstawowe rodzaje podobnego łączenia – spawanie mikroplazmowe, plazmowe oraz spawanie plazmowe z „oczkiem”.

Narzędzia do obróbki plazmowej

Żeby można było wykonywać wszystkie, wymienione wcześniej prace, konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi – maszyn, zwanych obrabiarkami plazmowymi. Mogą one być przeznaczone do pracy ręcznej, ale również istnieć w wersji automatycznej. Obrabianie plazmowe nie jest więc – mimo że tak się wydaje – jakąś kosmiczną czynnością, choć niewątpliwie to proces zaawansowany technologicznie. Jeśli ktoś nie chce się za to zabierać samemu, lepiej niech poprosi o pomoc fachowca – na przykład firmę Renox, do której kontakt znaleźć można z łatwością w przestrzeni internetowej. Zajmuje się ona obróbką i spawaniem metali – wykorzystując do tego między innymi obrabiarkę plazmową ręczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *