W jaki sposób należy dbać o siewniki typu Poznaniak?

[REKLAMA]

Siewnik Poznaniak to maszyna znana od kilkudziesięciu lat. Od lat 60. XX wieku jest powszechnie wykorzystywany w polskich gospodarstwach rolnych. O tej konstrukcji słyszał zapewne każdy, kto choć trochę interesuje się maszynami rolniczymi krajowej produkcji. Rolnicy muszą wiedzieć, jak obchodzić się z siewnikiem Poznaniak, gdyż odpowiednie postępowanie w trakcie pracy jest warunkiem jego długiej żywotności i możliwości eksploatacyjnych.

Do jakich celów stworzono siewnik Poznaniak?

Poznaniak to siewnik rzędowy, który został stworzony do wysiewu kilku rodzajów roślin uprawnych:

  • nasion zbóż,
  • roślin oleistych,
  • roślin strączkowych,
  • traw.

Uniwersalność maszyny sprawia, że może działać właściwie na każdym rodzaju gleby. Jednocześnie ziemia powinna być wcześniej odpowiednio przygotowana pod uprawę. Przed wykonaniem siewu pole musi być zaorane, wyrównane i ugniecione.

Jakich redlic można używać w siewniku Poznaniak?

Siewnik rzędowy zawieszany to maszyna, która może obsługiwać typy redlic określone przez producenta. W tym przypadku są to dwa podstawowe rodzaje:

  • redlice dwutalerzowe — wyposażone w dyski, które są położone pod pewnym kątem względem kierunku jazdy. Zaletą tego rozwiązania jest mała wrażliwość redlic na występowanie resztek pożniwnych. Taki układ sprawdza się także w przypadku, gdy pole nie zostało odpowiednio przygotowane pod zasiew;
  • redlice stopkowe — mają najbardziej uniwersalny charakter. Dzięki swojej konstrukcji wykonują w glebie rowki, w których gromadzi się woda. W efekcie wschody roślin są dużo szybsze i bardziej wyrównane.

Sam siewnik Poznaniak może współpracować z biernymi lub aktywnymi agregatami, które mają odpowiednie sprzęgi. Dodatkowo ciągnik, który obsługuje sprzęt, powinien mieć na wyposażeniu obciążniki do przedniej osi.

Na co zwracać uwagę podczas eksploatacji siewnika?

Przede wszystkim warto pamiętać, że siewnik Poznaniak jest maszyną zawieszaną na trzypunktowym układzie zawieszenia w ciągniku. Rolnik, który nim manewruje, musi zwracać uwagę na to, co dzieje się w tylnej części ciągnika, szczególnie podczas poruszania się po drodze. Równie ważne są działania prowadzone podczas używania siewnika na polu. Przede wszystkim należy unikać następujących błędów:

  • nie wkładać do zbiornika siewnego żadnych przedmiotów. Jest to miejsce dedykowane wyłącznie pod materiał siewny;
  • nie wolno zgarniać nasion w skrzyni, jeśli ciągnik działa, a w stacyjce znajduje się kluczyk. Jest to bardzo niebezpieczne zachowanie, które może skutkować ciężkim uszkodzeniem ciała;
  • zabronione jest również przekraczanie dopuszczalnego napełnienia zbiornika materiałem siewnym. Może to doprowadzić do przeciążenia maszyny;
  • kierowca ciągnika nie może cofać lub zawracać maszyny, jeśli siewnik jest opuszczony. Niedopuszczalne jest także transportowanie Poznaniaka, jeśli zbiornik został wcześniej napełniony.

Siewnik Poznaniak może być bardzo prosty w użytkowaniu, ale warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. To najlepszy sposób, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów eksploatacyjnych czy awarii.