Bajkał – tajemnice najstarszego jeziora świata.

[REKLAMA]

Historia Bajkału sięga 25 milionów lat. Nie ma drugiego tak wiekowego jeziora na świecie. To zbiornik tektoniczny, nazywany również Błękitnym okiem Syberii. Najgłębsze i w pierwszej 10 największych na świecie. Wizualnie niczym nie przypomina znanych powszechnie jezior – w których widać gdzieś w oddali drugi brzeg. Bajkał sięga po horyzont, właściwie bardziej przypomina morze, niż jezioro.

Historia Bajkału sięga 25 milionów lat. Nie ma drugiego tak wiekowego jeziora na świecie. To zbiornik tektoniczny, nazywany również Błękitnym okiem Syberii. Najgłębsze i w pierwszej 10 największych na świecie. Wizualnie niczym nie przypomina znanych powszechnie jezior – w których widać gdzieś w oddali drugi brzeg. Bajkał sięga po horyzont, właściwie bardziej przypomina morze, niż jezioro.

Próżno także oczekiwać po nim wysokich temperatur i okazji do rozkosznego leżakowania, mocząc stopy w wodzie – wszak to mroźna Syberia. Bajkał jest wyjątkowy i zapewnia wyjątkowe wrażenia.

Niezwykłe pod każdym względem

W Bajkale znaleźć można niespotykane w innych miejscach gatunki fauny. Woda jest krystalicznie czysta, a całość otoczona jest malowniczymi górami i tundrą. To zestawienie gwarantuje niezapomniane widoki i wrażenia.

Leży w Rosji, w obwodzie irkuckim. Ociera się o wieczną zmarzlinę. Ma długość ponad 600km i powierzchnię ponad 720km2. Gwarantuje doznania, o jakie trudno gdziekolwiek indziej. Od początku roku, mniej więcej do końca maja, Bajkał jest zamarznięty, przez wiele miesięcy lód mieni się kolorami tęczy, a ponieważ woda jest nieskazitelnie czyta, sam lód ma odcień pięknego turkusu. Jeśli uda się trafić sprzyjającą pogodę i słońce – to obrazy, które zostają w pamięci do końca życia.

Jak go zwiedzać?

Bajkał nie jest typem jeziora, nad którym plażuje się i kąpie w promieniach słońca, temperatura wody raczej temu nie sprzyja. Jadąc tam, powinno się oczekiwać raczej innego typu wrażeń. Wielu turystów podczas pobytu zatrzymuje się w Listwiance, wiosce około 70km od Irkucka. To lokalny kurort, w którym jest dość gwarno i tłoczno. Znane jest również z dobrze rozbudowanej infrastruktury turystycznej – mnóstwo w nim hoteli, restauracji i atrakcji dla turystów. Ceny są tam jednak dość wysokie.

Jeśli więc priorytetem ma być niski budżet, warto rozejrzeć się za noclegiem w okolicznych wioskach, w których można zobaczyć na żywo lokalny koloryt, a zapłacić bez porównania mniej. W wielu domach oferuje się pokoje – gospodynie raczą gości lokalną kuchnią, a sam pobyt pozwala naprawdę zobaczyć prawdziwą Syberię.

Pobyt w okolicy Bajkału, to mnóstwo okazji do spotkania surowej, dzikiej i pięknej przyrody. Koniecznie trzeba wybrać się na przechadzkę po górach Przymorskich, Bajkalskich i Barguzińskich. Zobaczyć przylądek Khoboy, który słynie z malowniczych widoków. Obowiązkowym punktem wycieczki jest również wyspa Olchon, ze „śpiewającymi” piaskami (piasek schnąc wydaje niespotykane dźwięki).

Warto zwiedzić również okoliczne miasta – Irkuck, Ułan Ude. Ciekawa zabudowa, interesująca kultura i niespotykany koloryt miejsc, w których czas się zatrzymał. W Irkucku na turystów czekają muzea, filharmonia i wiele więcej. Ułan Ude natomiast, zamieszkiwane jest przez Buriatów – ludzi o mongolskich korzeniach, mówiących w lokalnym dialekcie, łączącym język rosyjski i chiński.

Lokalizacja pozwala także sięgnąć dalej – z pomocą kolei transsyberyjskiej, można wybrać się do Władywostoku.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.pansamolocik.pl

1 thoughts on “Bajkał – tajemnice najstarszego jeziora świata.”

  1. Oficjalna wersja pochodzenia Bajkału mówi, że jezioro ma pochodzenie tektoniczne. Jest najgłębszy na świecie.
    W necie krąży też inna wersja :
    Badania ujawniły szereg struktur, których wcześniej nie można było zbadać innymi sposobami. Można było się przekonać, że południowa część jeziora ma dość dziwną rzeźbę: dno obniżenia opada stosunkowo płasko wzdłuż wschodnich brzegów i bardzo stromo wzdłuż zachodnich.
    Na tle tych badań można przyjąć, że zbocza zagłębień są zupełnie nienaturalne i przypominają bardziej wyrobisko kamieniołomu.
    Bujna wyobraźnia autora, czy może jednak coś jest na rzeczy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *