Podologia – wszystko, co musisz wiedzieć!

[REKLAMA]

Stopy są jednymi z tych części ciała, które najczęściej zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami – często poza bólem i dyskomfortem, musimy radzić sobie ze schorzeniami paznokci czy problemami skórnymi, a nawet haluksami. Jak radzić sobie z problemami stóp i gdzie szukać specjalistycznej pomocy? Naprzeciw problematyce stóp wychodzi podologia – dziedzina medycyny poświęcona kończynom dolnym ludzkiego organizmu.

Podologia w pigułce – najważniejsze fakty

Ta dziedzina medycyny zajmuje się diagnozą i leczeniem kończyn dolnych – wszelkiego rodzaju problemy skórne oraz schorzenia kostne i stawowe to zakres działalności podologów. I choć w Polsce lecznictwo stóp nie jest jeszcze powszechnie znaną profesją, to coraz więcej specjalistów otwiera na naszym terenie gabinety podologiczne, a chętnych pacjentów stale przybywa.

Młody zawód – duże możliwości

Podologia jest stosunkowo młodym zawodem, zarówno w Polsce, jak i na arenie europejskiej. Pierwsza możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowej pojawiła się bowiem zaledwie dwie dekady temu, kiedy w Portugalii w 1994 roku zdecydowano otworzyć pierwszy nabór na ten kierunek. W Polsce podologia istnieje na liście zawodów dopiero od 2015 roku, a jednym z miast, w którym działają gabinety podologiczne jest Poznań – poznaj ofertę podologiczną ze stolicy Wielkopolski.

Podologia, a zakres działalności 

Choć podologia nie jest jeszcze tak znaną profesją, jak medycyna estetyczna czy inne odgałęzienia medycyny – obejmuje ona naprawdę szeroki zakres działań. Głównym celem, jaki wyznaczają sobie podolodzy jest bowiem ogólnie rozumiana diagnostyka i leczenie problemów stóp i stawu skokowego. Wśród schorzeń, jakie podlegają pod zabiegi podologiczne, można wyróżnić m.in.:

  • wady ustawienia stóp,
  • palce krogulcze,
  • haluksy,
  • grzybica paznokci,
  • brodawki,
  • odciski,
  • wrastające paznokcie.

Sprawdź, resztę dostępnych zabiegów dostępnych w gabinecie podologicznym.

Bycie podologiem – wymagania zawodowe

Zawód podologa nie jest z pewnością prostym wyzwaniem – wykształcony w tym zawodzie specjalista łączy w swoim zawodzie elementy dermatologii, kosmetologii oraz pewien odłam chirurgii. Podolog musi więc posiadać wszechstronną wiedzę, uwzględniającą wiele odgałęzień medycyny, a w europejskim systemie edukacji wciąż brakuje uczelni, które kształcą specjalistów w dziedzinie podologii. 

Obecnie aby zostać podologiem, nie są wymagane ukończone studia wyższe – jest to spowodowane zbyt małą liczbą uczelni wyższych, oferujących kształcenie w tym kierunku. Kandydat na stanowisko w tym odłamie medycyny może jedynie ukończyć specjalistyczne kursy zawodowe. Przed spotkaniem z podologiem i umówieniem się na zabieg podologiczny, warto więc zapoznać się z ofertami specjalistów, sprawdzić kwalifikacje zawodowe i wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym wymaganiom. 

Zalety zabiegów podologicznych 

Jeśli zmagamy się z dolegliwościami stóp lub stawu skokowego, warto zainwestować w wizytę u specjalisty, zamiast rozwiązywać problem na własną rękę. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: człowiek wykształcony w tej dziedzinie z pewnością pomoże nam o wiele bardziej. Podolog z bogatą wiedzą jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę i zaproponować najlepszy rodzaj leczenia. Ponadto, dzięki zabiegom podologicznym mamy pewność, że schorzenie zostanie wyleczone całkowicie – nie musimy martwić się o długotrwały proces gojenia i ryzyko powikłań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *